Tryliktųjų metų abiturientams

Žinoma, turiu galvoje 2013-ųjų metų abiturientus. Bet juk dar tik rugsėjis! Todėl ir rašau. Kasmet po abitūros egzaminų tampa aišku, kad kažkas apie kažką labai svarbaus nepagalvojo iš anksto, bent jau paskutiniesiems moksleiviškiems metams prasidėjus. Tai gal dabar tie samprotavimai kam nors padės?

*

  1. Birželio mėnesį tu, abituriente, norėsi žymiai daugiau negu dabar tau atrodo. Tikrai! Tada pajusi tą konkurencijos azartą, tą tėvų „spaudimą“, tą pralaimėjimų kartėlį, tą pavydą bendramoksliams… Tai gal jau dabar tam pradėk rengtis?

  2. Dabar jau laikas suprasti, kad mokytis įvairių mokslo dalykų, lavintis yra viena abituriento veiklos vaga, o rengtis egzaminams – kita. Tai du nors ir susiję, bet iš tiesų labai skirtingi dalykai! Deja, tokia mūsų egzaminavimo sistema, kad dažnai laimi studijuojantys egzaminus, o ne, pavyzdžiui, matematiką. Būtinai pasimokyk laikyti egzaminus!

  3. Dabar jau laikas pastudijuoti ir save. Turi perprasti, ar tau save reikia raginti susikaupti, ar, atvirkščiai, atsipalaiduoti. Ar tu pernelyg jaudiniesi, nerviniesi, ar, atvirkščiai, esi pernelyg abejingas svarbiems dalykams. Ar laiku atsikelsi, ar nieko eidamas į egzaminą nepamirši? Labai svarbu suprasti, ar mokėsi planuoti egzamino laiką, pasirinkti užduočių atlikimo tvarką, ar mokėsi patikrinti, „dubliuoti“ sprendimus, ar mokėsi taisyklingai viską užrašyti.

  4. Netrukus tau teks pasirinkti, kurių dalykų egzaminus laikysi. Negyvenk be rezervo! Parenk sau bent 2-3 puolimo kryptis ir tiek pat – atsitraukimo. Būtinai paklausinėk tų, kuriais pasitiki, kurie tau linki gero, ką jie mano apie tavo pasirinkimus (egzaminų ir studijų). Gal jie mato, kad tau kažkas visai netinka, gal jie tave įtikins pakeisti nuostatas?

  5. Jau dabar įtikink save ir artimuosius, kad tavo pasirinkimai ar net tavo nesėkmės per sesiją tikrai nelems viso tavo gyvenimo. Na, nelems ir taškas! Plačiau – susitikus…

  6. Dabar jau laikas pasiklausti savęs, ar žadi visko siekti dorai, sąžiningai, net jei kiti elgsis kitaip. Kiek tave „valdo“ tavo klasės draugai? Tavo mokyklinė meilė? Tavo tėvai? Žadi ryžtingai nubraukti savo mokyklinius metus ir pradėti gyventi kitaip?

***

Kalbėkime!

Atsakymai

Burgis, 2012-09-16 14:55:17

Pritarsite?…

laisvamanis, 2012-09-17 10:36:11

Gerb. B.B., jei leidžiate, šį tekstą norėčiau perduoti savo abiturientams.

Burgis, 2012-09-17 10:41:37

Laisvamaniui: žinoma, ačiū už garbę!

A., 2012-09-17 11:13:41

“Jau dabar įtikink save ir artimuosius, kad tavo pasirinkimai ar net tavo nesėkmės per sesiją tikrai nelems viso tavo gyvenimo. Na, nelems ir taškas!”

Lemti tai dar ir kaip lems. Ir greičiausiai Visą Gyvenimą. Nuo pasirinkimų ir nenusisekimų nepriklausys tik tos lemties sėkmė 🙂

laisvamanis, 2012-09-17 13:50:31

ačiū, jau persiunčiau moksleiviams nuorodas į šį puslapį.