Trys svarbiausios skyrybų priežastys

Dabar, kai iki vedybinio gyvenimo keturiasdešimtmečio man liko pusantro mėnesio, imsiu patarinėti vedybų ir skyrybų klausimais…

Skyrybų skaičiai Lietuvoje yra šiurpinantys! Reikia aiškintis priežastis!

*

Neištikimybė? Ne, tai pasekmė, o ne priežastis.

Girtuoklystė? Ne, tai pasekmė, o ne priežastis.

Smurtas? Ne, tai pasekmė, o ne priežastis.

Nevykęs seksas? Ne, tai pasekmė, o ne priežastis.

*

Tai kas gi priežastys? Štai, mano supratimu, trys svarbiausios priežastys:

*

1. Santuoka be meilės. Vienas iš jų suvaidino meilę. Vienas iš jų pasidavė spaudimui. Vienas ar abu tuokėsi „iš išskaičiavimo“. Vienas ar abu taip keršijo ankstesnei meilei. Pasekmės baisios…

*

2. Pažeista vyro savimeilė. Gamtos taip liepta – vyras turi jausti savo vertę ir galią. Apginti, surasti, uždirbti, įveikti, patikti… Gamtos taip liepta – patinas turi patikti patelei, kitaip ji nesutiks leisti jam pradėti jos palikuonis. Žmona turi gėrėtis vyru, ir vyras tą turi jausti, suprasti. Kitaip jis būtinai pasuks neištikimybės, girtuoklystės, smurto keliu. Skyrybų keliu…

*

3. Paniekinta vienkartinės santuokos vertė. Tai – visuomenės nuodėmė ir kaltė. Vyras nebesupranta, kad išsiskirdamas jis pripažįsta – esu „lūzeris“. Lūzerių lūzeris! Nemokėjau pasirinkti, nemokėjau išsaugoti, nemoku gyventi, nemoku būti laimingas pats ir suteikti laimę jai. Lūzerių lūzeris!

Dabar gi visuomenė ne tik pakanti lūzeriams, bet net leidžia jiems savimi gėrėtis: antra santuoka – o aš vis valdžioje! trečia santuoka – o aš vis versle! tris palikau – o aš vis ekranuose, žurnaluose. Tpfu!

***

Per keturiasdešimt metų buvo visokių akimirkų, bet nebuvo nė vienos akimirkos, kai būčiau pagalvojęs: išduosiu savo meilę, paliksiu savo meilę, pakeisiu savo meilę ir vis tiek viskas bus gerai. Ne, aš nesu lūzeris!

Atsakymai

Burgis, 2014-01-14 10:37:59

Pataikiau?…

Giedrius, 2014-01-14 11:10:34

Geras įrašas. Bet ar meilė tuokiantis nėra tas stiprus susižavėjimas, kuris vėliau nurimsta? Ir juk kartais tas jausmas būna apgaulingas.

“The power of a glance has been so much abused in love stories, that it has come to be disbelieved in. Few people dare now to say that two beings have fallen in love because they have looked at each other. Yet it is in this way that love begins, and in this way only.”

-Victor Hugo, Les Miserables.

Kita vertus, kai geriau pats save pažįsti ir kai geriau pažįsti tą priešingą sau giminę, tada ne taip lengvai ir apsigauni. Pastebėjau, kad ir mano pažįstami, kurie turi daugiau proto, ne taip dažnai įsimyli. Ar tai jūs turite omenyje kartais sakydamas, kad “Jausmas turi eiti į žvalgybą, o protas stovėti sargyboje.”?

ir, 2014-01-14 11:13:09

Pritariu jūsų mintims.Dar viena priežastis galėtų būti-nežinojimas,kas yra meilė.Daug kas įsivaizduoja,kad meilė yra tik jausmai(ypač moterys:)).Nors ir kaip neromantiškai tai skamba,bet meilė yra ir valia.Tai yra apsisprendimas mylėti žmogų iki mirties.

Žmogus nėra tobulas,su trūkumais ir ačiū dievui,kad jis toks nėra,nes tada mums nereikėtų vienas kito…

Man vis iš galvos neišeina perskaitytas grafų Tiškevičių devizas: „Deligas quem diligas!“ („Išsirink, ką myli!“)Įdomu, kaip galvojat,ką tai reiškia?

Burgis, 2014-01-14 11:13:41

Giedriui: įsimylėjimas ir meilė yra visai skirtingi dalykai! Įsimylėjimas – tai gamtos mums suteikiama repeticija. Meilė – tai gamtos įsakymas pratęsti giminę. Gamta veikia teisingai – be repeticijų rizikinga patikėti spręsti svarbiausią Visatos uždavinį.

Burgis, 2014-01-14 11:18:34

ir: ne, Tiškevičių devizas man netinka! Žinoma, jie turėjo galvoje ne tik sutuoktinį, bet ir tėvynę, Dievą, tačiau tiems dalykams aš netaikau žodžio mylėti.

O pasirinkti, kurį žmogų mylėti, neleistina! Taip, „jausmas turi eiti į žvalgybą, o protas stovėti sargyboje“, tačiau tik iki tol, kol sutinki Meilę. Kai ją sutinki, jokių abejonių nelieka. Neturi likti!

Qwerty, 2014-01-14 11:26:19

jeigu meilė būtų tik gamtos įsakymas pratęsti giminę, tai tokios meilės mums nereikia. Meilė turi daugybę veidų. Tačiau net jei kalbėti tik apie vyro meilę moteriai, ar atvirkščiai, tai ir tai giminės pratęsimo elementas toje meilėje yra tik vienas iš daugelių.

Burgis, 2014-01-14 11:28:13

Qwerty: gerai, pridėsiu dar vieną gamtos įsakymo straipsnį: išlikti. Daugiau nieko!

petras, 2014-01-14 11:41:01

Mano asmenine nuomone, jūs ne visai pataikėte vardydami priežastis.

  1. kalbant apie “vakarų” šalis, dabar žmonės ženijasi iš “meilės”, nes gali tai daryti. 100 metų atgal, ženijosi iš “išskaičiavimo”. žmonės tiesiog būdavo apženijami ir patys labia retai, kada galėdavo pasirinkti savo partnerį. spaudžiami visuomenės arba tiesiog pripratę ir pamilę vienas kitą, gyvendavo nesiskirdami (nes tai būtų buvę tiesiog nepadoru). na o meilės, kartais užsibaigia.

tad santuoką laikė papročiai ir tradicijos

  1. normalu, kad tarp dviejų žmonių, kuriančių šeimą, turi būti abipusis sutarimas, pasitikėjimas, vienas kitam patikti ir pan., bet santuoka gali gyvuoti ir be to. atsižvelgiant į papročius ir tradicijas.

  2. nematau ryšio tarp skyrybų ir tapimo “lūzeriu”. jeigu du žmonės nelaimingi būdami kartu, tai nėra tikslo vienas kitą kankinti ar per jėgą stengtis vaizduoti, kad viskas tvarkoje.

santuoka, tai žmonių socialumo padarinys ir ją apsako papročiai bei tradicijos (su meile gali visai neturėti nieko bendro). kadangi mes dabar gyvename pakankamai “laisvoje” visuomenėje, skyrybų pagausėjo, bet tai normalu. nes pasikeitė papročiai ir tradicijos, pasikeitė vertybės. ir tai, taip pat yra normalu (tai vyko per visa žmonijos istoriją ir tuo pačiu metu skirtingose vietose). juk yra papročių, kur vyras gali turėti kelias žmonas, moteris kelis vyrus, o kiti gyvena net keliese. santuoka rementis skirtingais papročiais ir skirtingom visuomenėm daug kur skiriasi.

O jūs tikriausiai neišdavėt savo meilės, nes jūs kitos neieškojot (tikriausiai nereikėjo, nes pasisekė su pirmąja, “meilė iš pirmo žvilgsnio”) gal ir tradicijos bei auklėjimas, šeimos pavyzdys padarė didelę įtaką, tad sutapo su tradicijom ir gyvenat sau laimingas (viską darot taip, kad tai pateisinti ir išlaikyti būtent tokią šeimos/santuokos viziją, kokią jum primeta visuomenė) bet ne visi žmonės vienodi ir dėl to nemanau, kad jie yra lūzeriai. o santuokos nutraukimas manau tikrai ne pasaulio pabaiga.

Giedrius, 2014-01-14 11:43:17

Burgiui: tai tada galima teigti, kad šis uždavinys yra visiškai individualus. Tačiau ar taip nėra buvę, kad pavyzdžiui būtumėt galėjęs pasakyti, kad tarp dviejų jums žinomų, bet tarpusavyje nepažįstamų žmonių, tikrai rastūsi meilė? Čia tokį ribinį teiginio atvejį paėmiau. 🙂

Burgis, 2014-01-14 11:45:24

Giedriui: ne visai supratau klausimą, bet tikrai žinau, kad nežinau, kodėl būtent tie du žmonės įsimyli vienas kitą, o ne kiti du…

Giedrius, 2014-01-14 12:01:21

Toks ir buvo klausimas, ar gali kas kitas už patį žmogų geriau nuspręsti. Tik šiuo atveju konkrečiai taikant jums, kokia būtų jūsų asmeninė nuomonė. Atsakėte. Dėkui.

petras, 2014-01-14 12:40:56

aš manyčiau, kad žmogus gali mylėti kelis žmones vienu metu, nes vienas žmogus kažin ar pajėgus turėti visasas savybes, kurios sukelia meilės jausmą. (tai tas pats kaip žmogus gali mylėti vienodai kelis anūkus, kelis vaikus, kelis brolius ir seseris ir pan., gal būt vieną dieną vieną labiau, kitą mažiau, bet sumoj myli visus vienodai). tiesiog mūsų gyvenimo suvokimas, kitų žmonių įtaką, gali vienaip ar kitaip apriboti (neriboti), su kuo ir kaip mes gyvensime. aišku žmogui pilnai gali užtekti ir vienos gyvenimo meilės 🙂

Pirmadieniai, 2014-01-14 12:48:57

Trečias punktas, kuris, beje, taip pat yra pasekmė (vienkartinė santuoka): keisčiau žodį vienkartinė, nes jis skamba visai ne taip, ką norėjote pasakyti. Kaip kokia popierinė.

Rasa, 2014-01-14 13:06:39

Tu būki mano medžiu. Meldžiu!

Jau leidžiasi saulė. Naktis arti.

Jei tu galėsi būti medžiu,

Aš lizdą susuksiu tavo širdy.

Neklausk, ar ilgam. Atsakyti sunku.

Širdis- kaip linguojanti vėtroj šaka.

Ar maža nulūžta per audrą šakų?

Ar maža paukščių pašauna kulka?

Tu- mano namai. Aš- tavo namai.

Tegu ir be stogo, be sienų. Svarbu,

Kad, jaukų prieglobstį radę, ramiai

Praleistume rudenio naktį abu.

Nes nieko kraupesnio pasauly nėra

Už vienišumą, kai staugia audra. (A. Baltakis)

***

Vienas iš teisingiausių meilės tarp vyrų ir moterų apibūdinimų mano nuomone, tai jausmas, kad tas žmogus- mano sielos namai. Ir ten, kur jis, ten ir namai…

O kai to nėra… Kai to nėra, eini į tikrus judviejų namus, o kojos neneša. Eini lėtai, kad kuo vėliau pareitum. Nes namai ne sienos, “namai” gali būti būsena 🙂

Burgis, 2014-01-14 13:21:00

Rasai: absoliuti tiesa – namai yra būsena! Ačiū!

NiekurNeiva, 2014-01-14 16:05:59

Galvoju, kad Šeimos institutą griauna bendresnės priežastys, pvz:

i) galiojanti Pensijų/Pašalpų Sistema;

ii) socializmo, kairuoliškumo idėjos tapo memu-virusu, sakyčiau, destruktyviu vakarų civilizacijos memu, kurio vėliava «laisvė mums, atsakomybė jums»;

iii) visuotinių lygių rinkimų principas (nepamirškime, kad šis principas dorybe tapo gal tik prieš 50 metų).

sonata, 2014-01-14 16:43:19

Mano vienintelis kriterijus – “ar man gera bus senti su tavim?” ir “ar tau bus gera senti su manim?”. Įsivaizduoji, kaip aštrės žmogaus charakteris, įsivaizduoji, kad “kas bus, jei liks “ant patalo”, įsivaizduoji, kad priaugs svorio ir atsiras celiulitas, pailgės nosis ir nudribs pagurklis. Ir jei po panašaus testo norisi būti ir likti su tuo žmogum – nieko daugiau nebereikia.

Kaimietė, 2014-01-14 18:24:31

Gyvenimas dviese ir santuokoj – tai darbas ir tarnystė.

Po 35 bendro gyvenimo metų ateina palaima – išsaugojom… Yra namai (ir materialia ir dvasine prasme), yra šeima ir stiprios tradicijos, priimami nauji žmonės į šeimą, vėl gimsta mažyliai.

Dėl to verta pakentėti, nusileisti, bartis ir taikytis, kad ateitų tas metas

, kai tylėjimas šalia vienas kito yra pilnas, ir gali pasakyti „mano žmogus“.

Simona, 2014-01-15 12:08:06

Aš manau, kad yra tik viena priežastis, ta, pirmoji…

Burgis, 2014-01-15 12:20:20

Simonai: teisingai!…

Genutė, 2014-01-15 17:01:17

bet ir trečias punktas, kaip pirštu į akį.

Žydrūnas, 2014-01-15 20:36:41

3p. 100balų

retrogradas, 2014-01-20 09:22:01

Burgiui > kas ką besakytų – pataikėt kaip pirštu į akį. Seniai nemačiau , kad kas taip trumpai ir taip taikliai išanalizuotų tokią rimtą problemą

Burgis, 2014-01-20 10:47:28

retrogradui: ačiū! Tai todėl, kad man skyrybos – labai baisu…

ak, 2014-01-20 13:38:57

Na, va – niekad nebūčiau pamanęs, kad tokiam solidžiam Burgiui gresia skyrybos. Mat nemanau, kad jis bijotų kažko nerealaus. Keista… Toks solidus vyras, turi padėtį, pilnas kišenes pinigų… Tiek daug apie meilę šneka… Aš, būdamas bedarbis, turėdamas tik skolų bičiuliams ir šiaip būdamas be jokios padėties visuomenėje niekada, net nepamaniau, kad žmona galėtų mane velniop pasiųsti, nors ji tam turį visas moralines ir juridines teises. Gal ir man jau bijoti pradėt? Bet kaip išsiugdyti tą baimės jausmą?

Darius, 2014-01-20 15:59:25

ak: kai turi labia brangų vertingą turtą, tai labia bijai jį prarasti, o kai turi tik pigų kinietšką niekutį, tai visada žinai, jog praradęs jį, kitą nusipirksi bet kuriame kioske ar rasi pamiškėje…

Burgis, 2014-01-20 18:34:27

ak: na va, rašytojas Kakanauskas jau ir skaityti nebemoka… Tik visiškas beraštis mano komentaruose gali įžiūrėti baimę, kad išsiskirs mano šeima.

Žydrūnas, 2014-01-20 21:22:28

Kai kurie žmonės per daug akli…jie nesugeba matyti toliau nei jų pačių patirtis (dažnai klaidinga).

Marazmas, 2015-03-20 14:16:27

Nu jau didesnio MARAZMO ir nesąmonių skaityt ir girdėt neteko – apie “lūzerius” ir kitus svaičiojimus… Matosi, kad apie patį gyvenimą “rašytojas” nelabai ką ir supranta… Užuojauta

Ramūnas, 2018-04-12 18:12:17

Gerb. Bronislovai,

Labai tikslingi pastebėjimai… bet ar tokias klaidas padariusiam asmeniui galima rekomenduoti skirtis?