Trys temos. Gamta.

Atėjo laikas paaiškinti, ką reiškia tos dvi eilutės šios svetainės tituliniame puslapyje;

Nežinau, kada pumpuras gimsta,

Gilėj ąžuolas miega – žinau!

***

Iškart pripažinkime – gamtos pažinti mums nepavyks! Taip, mes turime šiokių tokių žinių apie gamtą, bet tai niekis, palyginus su tuo, ko nežinome. Pirmiausia, žinoma, mes nesuprantame jos kilmės ir paskirties. Antra, mes nesuprantame jos variklio ir krypties. Trečia, mes nesuprantame jos vietos Visatos įvairovėje.

*

Bet užtenka to ąžuolo. Štai šiemet gimė pumpuras, iš kurio išaugs šakelė, o ant tos šakelės – gilė. Ir toje gilėje bus visa informacija tam ąžuolui, kuris iš jos išaugs: kada koks pumpuras turės gimti, kokia gilė turės užaugti, kad joje vėl būtų visa informacija apie ąžuolą – anūką. Ir taip – per amžių amžius! Kas jums aiškina, kad tą supranta – meluoja! Jau rašiau, kad žmonėms būdinga nukreipti kalbą į smulkmenas, kad tarp jų dingtų esmė. O aš, matyt, teisingai tą eilėraštuką parašiau, jei po to į mūsų Visatą atėjo net keturi mūsų anūkėliai – kad ąžuolo teoriją patvirtintų…

***

Gamta yra Visatos dalis. Dabar žmonija visaip bando rasti sąryšius tame duete, bet kartais užmiršta, kad mes dar neįminėme gyvybės paslapties! Manau – ir neįminsime. Keista, kad „įdarbinome“ atomą, suskaldėme nedalomą, o gyvybės paslapties kelyje – nė krust.

***

Žmogus yra gamtos dalis. Bet visiškai unikali dalis. Gal? Lyg ir gyvūnas, lyg ir žinduolis, bet visai, visai kitoks… Jis vienas toks Visatoje? Kodėl vienas arba kodėl ne vienas? Manau, kad ir to niekada nesužinosime.

***

Kodėl aš toks skeptiškas pažinimo prasme? Todėl, kad esu įsitikinęs – ne ten ir ne taip ieškome. Tiesiog beprasmiškai gaištame laiką, bandydami pritaikyti geležinį raktą durims, kurios užrakintos visuotiniu kodu. Gali būti, kad aš šį tą numanau apie tą kodą, bet ne čia vieta apie tai kalbėti…

Atsakymai

Manfredas, 2010-06-21 16:31:13

Na, čia jau truputį per stipriai. Dėl pirmos pirmo argumento dalies – čia jau ezoterika, “Neprio” sritis. Panašiai ir su trečiu argumentu.

Kita vertus, dėl gyvybės Žemėje kilmės, konsensusas ties http://en.wikipedia.org/wiki/Abiogenesis (kontraversija tik tarp detalių).

O antram argumentui – suprantame, puikiausiai suprantame nuo 1859…

(Žinau, kad nepatiks jums toks požiūris, bet… ar tikrai gilinotės į šiuos klausimus? Kaip mokslininkas, kad ir kitos srities?)

O gilės ir ąžuolų sekos argumentas matematiko neturėtų stebinti: begalinei sekai užtenka bazės ir taisyklės, aprašančios sekantį (patinka man šitas žodis) narį. Kaip informatikas (šioks toks) aš jums galiu begalinę seką įrašęs diskelyje atnešt. 🙂

Deja, tas pats ir su žmogaus unikalumu – sekantis sekos narys, antros eilės gorilos ir pirmos eilės šimpanzės pusbrolis, su 98% sutampančia trijų milijardų bazinių porų ilgio DNR grandine. Daug problemų gamtai pridarė tas savęs, kaip “unikalios”, su išskirtinėm teisėm gamtos dalies supratimas…

As, 2010-06-21 16:41:43

Gamtą tyria mokslas, net turi savo pavadinimus: fizika, chemija, biologija, geodezija ir t.t

O dėl žmogaus unikalumo, tai lyginti mus su šimpanzėm tai negražu. Ir ne vien dvasiškąja prasme 🙂

loreta, 2010-06-21 17:00:25

Aną sekmadienį kun. Baltuška gražiai pasakė, turbūt, citavo Bibliją: kas nemato gamtos grožio ir įvairovės, tas aklas, o kas nesupranta šito grožio priežasties, yra kvailas:) o va mokslininkai jau ir Saulės muziką įrašė, norėčiau išgirst, sako, kad keista ir jaudinanti…

Rasa, 2010-06-21 17:01:40

Manfredai! Nu žinai! DNR sakai… O Einšteinas berods sakė maždaug taip: “Gyvenime gali tikėti dvejopai: kad nėra stebuklų ir kad viskas yra stebuklas…” Aš renkuosi antrąjį variantą, nes: Meilė- stebuklas, ne tik chemija veikianti mūsų smegenis, orgazmas- stebuklas, nesvarbu kiek spermatozoidų keliauja ir kiek susitraukimų raumenys padaro ir kaip kraujospūdis pakyla, žmogus, banginis ar šikšnosparnis- neapsakomi stebuklai, nesvarbu, kiek ir kaip mes skaičiuotume, kiek atkapstytume.

Juk mėgsti eiles? Mėgai bent jau. Paskaitai- stebuklas, kaip žmogus perduoda jausmą, juk nemanai apie eilių tobulumą iš raidžių skaičiaus ar jų pasikartojimo…

Gal neaiškiai pasakiau, nežinau 🙂

Burgis, 2010-06-21 17:28:04

Rasai – 100 balų!

Manfredui – jei tik paaiškintumėte, kodėl gamta kuria fraktalus, jei tik paaiškintumėte – kodėl, kam?!

Net jei po 1000 metų žmonės padarys skaidantį apartą tiksliai kaip uodą, kuris ir dauginsis, – nė vienas mano teiginys nebus paneigtas…

uio, 2010-06-22 20:28:31

kam kam.. tam kad geriau nemoka, kuria fraktalus nes tai lengviausia, nes darbo kruvino šitaip nereikia įdėti, pora paprastų formulėlių ir yra… gamta!

Andrius, 2010-06-23 15:20:22

Radau po klaidą 4-oje eilutėje nuo viršaus ir 2-oje nuo apačios.

Ir tikrai atkreipiau dėmesį į šias smulkmenas ne todėl, kad dingtų esmė. 🙂

dominykas, 2010-06-23 15:33:26

Visko ta gamta moka…

Aišku, šaunu, kad Manfredas taip šauniai viską išmano, galėtų jį pasikviest kokio Harvardo propesoriai ir gerai iškvosti, kas ten kaip… 🙂 nes kol kas tai liūdna – formules išmąsto, Niutono dėsniai plius minus veikia, bet KODĖL jie veikia, taip ir nepaaiškina niekas, ech. Smagiausia tai su dalelių fizikais – prieš porą šimtų metų atomas buvo griežtai mažiausia nedaloma dalelė, prieš šimtą šį titulą perėmė protono, neutrono bei elektrono kompanija, šiandienai turim kvarkus… Guodžia bent tiek, kad šįsyk fizikai jau pasimokė, ir nebetvirtina, kad ‘nu šitie tai jau tikrai patys mažiausi’… 🙂

Baisus chaosas, žodžiu, belieka į kunigus gręžtis – tie visuomet viską žino…

Burgis, 2010-06-23 16:33:01

Andriui: ačiū, ištaisiau tris klaidas, bet tikriausiai dar liko… Pripažįstu, pradedu įprasti internete rašyti ne taip atidžiai, kaip derėtų. Blogas įprotis! Tik pačiam atrodo, kad tas įrašas laikinas…

Markas, 2010-06-24 10:58:20

Jei pripažįstama, kad “žmogus, banginis ar šikšnosparnis – neapsakomi stebuklai”, uodas, gilė – taip pat stebuklai, tai savo mintimis reikia eiti ir toliau… Informacija yra ne tik gilėje, rimti ir įvairūs mokslininkai teigia, kad vienas didžiausių stebuklų – vanduo; pirma, vienintelis esantis trijuose būviuose, ir jei bent viename iš jų nebūtų, gyvybė žemėje būtų neįmanoma; antra, jie vis drąsiau teigia, kad vandens molekulės – tai mikrokompiuteriai, kuriuose saugoma informacija apie Visą pasaulį. Kaip gilėje yra informacija, koks turi užaugti ąžuolas ir ąžuolo sūnus, anūkas, taip vandenyje – koks Bus (arba tiksliau: koks Buvo, Yra, Bus) pasaulis.

Manfredas, 2010-06-24 15:57:03

Rasai: aš suprantu, suprantu… Laikykim lygiai tokiais pačiais stebuklais kaip ir Empire State Building, Bugatti Veyron ar Intel Core i7, bet nemistifikuokim. Nemėgstu numetimų iš vienos barikadų pusės į kitą: “O kaip Tu manai, kodėl mokslas negali paaiškinti ..? O kodėl tada ..? O kodėl ..?”.

Mano ir klausiančiojo nežinojimai visiškai nereiškia, kad mokslas negali paaiškinti. (P. B.B. – vienos minutės paieškos rezultatas – http://www.blazelabs.com/f-p-frc.asp. Pseudomokslas? Raskit faktines klaidas!)

Vienintelė priežastis, kodėl parašiau pirmą žinutę – gana suprantamų (ne man, mokslui!) procesų (evoliucijos, DNR paveldėjimo) mistifikacija temos pradžioje; išklausius vienų metų trukmės evoliucijos kursą už akių užkliuvo. 🙂

Dominykui: Jūs nustebtumėt, kiek “kokio Harvardo propesoriai” išmano. Ir Jūs pasidomėkit! Kad ir kodėl Niutono dėsniai veikia, kaip čia tada F=ma, Higgs’o bozonas ir LHC susiję?

Markui: teorija įdomi (nuorodos į “rimtų ir įvairių” mokslininkų straipsnius būtų dar įdomesnės), o būviai berods keturi – http://en.wikipedia.org/wiki/File:Phase_change_-_en.svg.

vacys, 2010-11-21 19:00:58

vistiek stebuklai yra