“Tūpas” žurnalistas – ne retenybė

Ką tik per radijo žinias žurnalistas (diktorius?) žvaliu balsu pranešė, kuriuos VBE (valstybinius brandos egzaminus) abiturientai šiemet išlaikė geriau nei pernai, kuriuos – blogiau. Po to NEC (ar tu, žurnaliste, žinai, kas yra NEC? Kas jį sudaro, kaip jis veikia?) vadovė D. Šukienė užtikrino, kad jokių nesklandumų nebuvo.

O, Santa Barbara! Ne abiturientai išlaikė, o NEC išlaikė, “tūpas” tu žurnaliste! Reikėjo tau, žurnaliste, šiandien pabūti mano gimnazijos kambarėlyje. Iki pietų negalėjau net į tualetą nueiti… Būtum sužinojęs, ką abiturientai kalba. O gal būtum net tokį uždavinėlį išsprendęs: abiturientė iš chemijos VBE gavo 80 balų (ne procentų, ne taškų – balų!). Iš viso buvo galima gauti 100 taškų (ne balų!). Mokytoja ekpertė, pakalbėjusi su abituriente mano, kad ši mergaitė galėjo prarasti 14 taškų (ne balų!). Tai ar 80 balų (ne taškų!) yra teisingas įvertis, jei apatinė taškų (ne balų!) riba buvo lyg ir 30? Rašyti apeliaciją ar nerašyti?

Nagi mano svetainės lankytojai, gudragalviai, atsakykite!

Kitas pavyzdys. Bet keli “žurnaliūgos” ramiu balsu praneša, kad iš vieno VBE maksimalų rezultatą gavo 57 Lietuvos moksleiviai. Tautai tai patinka, kad ramiu balsu praneša – jokios panikos, priekaištų. Atsipeikėkite! Tik 57 šalies moksleiviai keletą metų stropiai, sąžiningai, gal net korepetitoriams padedant, iš visų jėgų mokėsi biologijos?! Visi kiti – tinginiai, bukagalviai, kad net standartinės mokyklinės programos BE PRIEKAIŠTŲ neįveikia?! Juk kiekvienas prarastas balas (taškas) – taip priekaištas, kad ko nors neišmokai: arba dalyko, arba susikaupti, arba…

– Niekšai jūs! – pasakyčiau egzamino rengėjams, jei būčiau tas stropus abiturientas.

– “Tūpas” tu, žurnaliste, pranešęs tokią naujieną ramiu balsu. Nieko tu nesupranti apie NEC, nieko nesupranti apie norminę sistemą.

– Reikalauju paaiškinimų, ko ir kaip turiu mokyti, kad mano stropūs moksleiviai gautų maksimalų įvertinimą! – parašyčiau ir pasakyčiau Ministrui, jei būčiau dalyko mokytojas.

– Į teismą jus! – pasakyčiau NEC vadovams, jei būčiau abituriento tėvas.

Bet esu tik direktorius, todėl rašau šį beviltišką skelbimą, todėl vėl reikalausiu susitikimo su Ministru, todėl rašysiu NEC vadovams, reikalaudamas smulkiai paaiškinti vertinimo sistemą… Vienas, beviltiškai.

Atsakymai

altajus, 2009-06-29 21:36:47

Tiesa pasakius, būdamas tik jaunas mokytojas, ką tik baigęs magistrantūrą, bet vis gi suprantu jus ir jūsų pasipiktinimą. Deja žurnalistai lieka žurnalistais. Jiems svarbus faktas, niuansai neturi reikšmės. Žiauru, bet tai tiesa.

Malonu skaityti tokias gyvas emocijas:) Tik gal tas kreipimasis į skaitytojus skamba kiek paniekinamai.

Burgis, 2009-06-29 21:52:57

Atsiprašau visų, jei “gudragalviai” jus įžeidžia, bet mes abu su žmona dažnai pasidžiaugiame, kad šioje svetainėje tikrai šviesūs žmonės lankosi. Tikri gudragalviai, be jokios paslėptos ironijos ar paniekos.

Andrius, 2009-06-30 02:09:27

Piktinates zurnalistais ar vertinimo sistema? Zurnalistus keikiate be reikalo, mano pazystami zurnalistai idomus ir smalsus zmones, tiesiog norint uzdirbti ant duonos reikia sukurti daugybe turinio ir apie kokybe nebera ko kalbeti, bet ka daryti, kai uz kokybe niekas nemoka? Lietuviams mielesne nemokama prapoganda nei mokamos zinios.

Matilda, 2009-06-30 13:21:09

Reikia piktintis ne žurnalistais, bet neaišku iš kur ir kodėl perimta vertinimo sistema. Šiemet visi tik ir šnekėjo, kad egzamino užduotys (turiu galvoje lietuvių kalbos egzaminą) atliktos prastai, blogos interpretacijos, prasti samprotavimo rašiniai. Ir še tau , boba, devintinės- ,,labai gerai išlaikė”. Susidaro nuomonė, kad NEC-o moterytės, kad išvengtų skandalo, ,,padarė” tuos rezultatus. Nors labai keista, kai mokinys, visus 12 metų stropiai mokęsis, gerai rašęs rašinius, puikiai atlikdavęs testus, gauna 40- 50. Daugiau negu keista, lygiai, kaip ir vos 4 turėjęs, nežinantis, kur rašyti nosinę ar ilgąją balsę, gauna per 80. Stebuklų šalis tas NEC-as. Galėtų pretenduoti į Gineso rekordų knygą.

petras, 2009-06-30 16:51:35

Oj Matilda, nereik spangt, tokių pasakų nebūna. nebent labai retos išimtys. kai žmogus yra ne kalikas, tai jis gali ir 6tais mokytis, o egze nors ir 80 proc. ar balų ar ko ten gaut. ir beja, jei jau mokslinčius, katras varė dešimtukais, o gavo tik 20 baliukų nepatenkintas yra, manau gali prašyt, kad jo darbą iš naujo patikrintų ar negali ???? (apeliaciją paduot). Kitavertus, kai nec’o vadovė yra mano mokyklos buvusi direktorė, tai man nebūtų keista jei ir stebukliukai atsitiktų įvairūs :DDDD

Mindaugas, 2009-06-30 17:01:21

Visiškai su Jumis sutinku. Bet kaip jau kažkada rašetė NEC yra viena slapčiausia organizacija Lietuvoje, todėl niekam ir nėra aišku, kaip ten kas vertinama.

Matilda, 2009-06-30 17:24:23

Petrui- matau, kad pats sau prieštaraujate( Sk. pirmą ir paskutinį sakinius). Matyt, kad logikos nesimokęs. O kad taip atsitinka, ir jau ne pirmą kartą- galiu pateikti konkrečių faktų. Taip, tie žmonės rašys apeliacijas, laikas bėgs jų nenaudai, tuo pačiu ir išlesituvių šventės nebus. O žinant, kas vadovauja NEC-ui, stebuklų nelabai ir gali tikėtis.

Burgis, 2009-06-30 20:21:27

Rytoj rašysiu NEC direktorei… (Taip pat sėkmingai galėčiau rašyti ir JAV prezidentui.) Bet vis tiek rašysiu, nes gaila vaikų, gaila jų tėvų – niekas mano paskelbto uždavinio neišsprendžia…

Justas, 2009-06-30 20:37:42

Aš mąstau, kad viskas gerai. Ji surinko 86 taškus. Jeigu atmestume tą minimalią ribą liktų 56 taškai. Tie, kurie islaike geriausiai, surinko 70 taškų, neskaitant tų 30 privalomų. (100-30) 56/70=0,8 Taigi, viskas daugmaž gerai. Pats asmeniškai gavau iš lietuvių 73%, nors mano rašinys tikrai buvo labai prastas. O bendraklasis, kuris rašydavo gerus rašinius ir šiaip meniškos sielos žmogus gavo tik 69.

audra, 2009-06-30 21:10:46

Ar skaitėt lrytas.lt, kaip Jonavoje išaiškinta, kad buvo sumaišyti valstybinio biologijos egzamino rezultatai?

Burgis, 2009-06-30 21:45:31

Audrai ir kt.: Skaičiau, bet štai jums visiems dar graudesnė istorija: paskambina man pasaulinės matematikos olimpiados medalininkas ir prašo patikslinti, ar tikrai jis iš matematikos VBE gavo 98 balus. Taigi, sakau, kartu žiūrėjome, matei. Dar šaipiausi, kad 100 tokiems nepriklauso. Bet man NEC atsiuntė SMS, sako jis, kad egzamino neišlaikiau… Vos nuo kėdės nenugriuvau! Paskui supratau – pasaulio žvaigždė egzaminą laikė per pakartotinę sesiją, nes per pagrindinę sesiją buvo išvykęs “matematikuoti”. Dabar gavo lauktuvių… Ar kas nors atsiprašys?

Vainius, 2009-07-01 18:36:14

Aš tai tik nesuprantu jūsų (tokio aršaus!) pasipiktinimo, dėl to, kad maksimalų taškų (ne balų 🙂 skaičių ne tiek daug abiturientų surenka.

Bent jau man tai tokia sistema, kur taškų maksimumus gauna mažuma yra žymiai priimtinesnė, negu, kur gauna gana daug moksleivių. Jūsų norimu būdu sunkiau diferencijuoti geriau mokančius bei kadangi tokioj sistemoj kiekviena žiopla klaida būtu dešimt kart skaudesnė, daug dažniau mažiau mokantis aplenktų geriau mokantį vien dėl to, kad jam nepasisekė surinkti visų taškų per kažkokią žioplą klaidą.

Dar galiu iliustruoti ir pavyzdžiu. Oksforde, Kembridže (miniu tik dėl to, jog nesakytumėte, kad kvaila sistema) ir kituose Anglijos universitetuose, surinkti 70% taškų reiškia baigti universitetą “pirma klase”, ir tiek surinkti sugeba mažuma (apie 15-20%). Ir niekas nesiskundžia, kad “universitetas išmokino tik 70% programos”.

Dainius, 2009-07-01 18:47:59

Vainiau, uztat pasitaiko atveju, kuomet zmogus Anglijos universitete (geram) gauna is dalyko virs 95%, kuomet absoliuti jo kursioku dauguma lieka ties arba zemiau 70% ribos. Pazistu asmeniskai toki zmogu. Tokia sistema leidzia isskirti tokius “pavyzdzius” ir parodyti ju lygi, lyginant su aplinkiniais – tiek to paties kurso, tiek visu kursu iki tol.

Dainius, 2009-07-01 18:51:03

A, atsiprasau, neteisingai supratau Tavo komentara:) Nekreipk demesio i maniski.

Burgis, 2009-07-01 20:54:48

Vainiui: deja, Jūsų pavyzdžiai, mano manymu, čia visai netinka… Išskirtinis vertinimas visada buvo ir bus, bet juk abitūros egzaminai NETURI būti išskirtinis vertinimas! Anksčiau mokyklose išskirtinis vertinimas buvo aukso ir sidabro medaliai – juos iš pradžių gaudavo tik vienas kitas. Kai pradėjo dalyti šimtams – sistema žlugo. Bet sporte medaliai kol kas lieka. Universitetai stropiausius ir gabiausius pagerbia vardinėmis stipendijomis, kitur yra speciali vertinimo sistema, pavyzdžiui: 1,2,3,…,10, 12. Vienuolikos nėra, o dvylika reiškia – “tai bent!”.

Dar kartą pabrėžiu: už standartais apibrėžto lygio pasiekimą turi būti standartinis maksimalus įvertis! Kitaip visai susipainiosime: ko mokyti, kaip mokytis? Pagerbti išskirtinio talento, gabumo, darbštumo moksleivį yra dešimtys būdų, bet žmogus PRIVALO žinoti, už ką jis GAUS visą atlyginimą!

Vainius, 2009-07-01 21:14:29

Bet problema yra ne tik išskirtiniam vertinime. Problema yra, kad jeigu sistema būtų tokia, kad normalus mokinys turi gauti taškų maksimumą, tuomet ne tik, kad išskirtinių negalima bus išskirti, bet ir bus labai daug netikslumų įvertinimuose, ir egzamine viską lems ne žinios, o žioplumas. Nemanau, kad ir jūs norėtumėt tokios sistemos, kur pasaulinės olimpiados aukso laimėtoja(-s) padaręs vieną žioplą klaidą gaus devynis iš dešimt ir bus aplenktas daugybės “normalių” vaikų surinkusių dešimt. O kai uždavinių yra truputį per daug, tuomet lieka daugiau erdvės. Galbūt tas, kuris daugiau žino ir netyčia paliks žioplą klaidą, tačiau jis bus spėjęs padaryt daugiau uždavinių, ir nebus aplenktas. Galų gale, egzamino metu gali būti kaip tik “užkritus” viena tema ir jeigu ją gausi ir nemokėsi, tuomet bus labai blogai. O jeigu vėlgi uždavinių yra truputį per daug ir tu labai gerai moki visas kitas temas, taip labai nenukentėsi.

O dėl “privalėjimo žinoti, už ką gaus visą atlyginimą”, tai ir universitetiniai kursai yra apibrėžti labai tiksliai, tačiau tai netrukdo įvesti sistemos “labai gerai = 70%”.

Burgis, 2009-07-01 21:50:48

Ne, Vainiau, ši sistema neveikia! Pasaulio olimpiados medalininkas gavo 98…

Mes kalbame ne apie olimpiadą, o apie KLASIKĄ. Egzamine negali būti dalykų, kurių galėtum nemokėti, jei moki VISĄ kursą ir jei nori gauti maksimumą.

Gal aš taip “aršiai” nesiginčyčiau, jei ne mano asmeninė patirtis: esu iš eilės išlaikęs 98 egzaminus maksimaliu įverčiu ir jokiu būdu būčiau nepakentęs, jei kas nors man, mokančiam kursą, būtų bandęs sumažinti pažymį… Bet seni tai buvo laikai, seni ir geri… Ir užduotis mokėjo sudarinėti, ir egzaminuoti mokėjo, ir egzaminuotis mokėjome.

O., 2009-07-01 22:29:54

… ir merginos buvo gražesnės, ir saldainiai saldesni … 🙂

Evaldas, 2009-07-01 23:07:10

Reakcija į uždavinuką – apeliacijos rašyti neverta. Pirma, išlaikiusius egzaminą pradedam skaičiuoti ne nuo 30, o nuo 20 taškų. Tokią ribą chemijai skelbia NEC. Tai nedaug keičia reikalą, bet truputį keičia. Antra, užduotys turėjo būti santykinai lengvos laikiusiems egzaminą, nes neišlaikė tik 1,7 procento abiturientų. Drįstu daryti prielaidą, kad kiekvieno taško praradimas jau ženkliai keitė laikiusiojo situaciją. Trečia, ekspertai ekspertais, bet pokalbis su laikiusia egzaminą abituriente nėra tas pats, kas jos ATLIKTŲ užduočių taisymas. Čia irgi gali būti paklaida. Ir ne abituriento naudai.

Dėl baigiamojo egzamino… Viskas būtų OK, jei taip tikrai būtų. Deja, jie pas mus yra daugiau stojamieji. Drįsčiau galvoti, kad gerb. Burgis laikė 98 mokyklinio tipo egzaminus, kurių metų nereikia “bet kuria kaina perkąsti gerklę konkurentui” (gal kiek per žiauriai aš čia?). Reikėjo tik (teoriškai) peršokti kartelę dideliame aukštyje…

Dėl žurnalistų tūpumo… Na, jei diktorius taip praneša, tai nieko čia bloga. Jei žurnalistas? Situacija dviprasmiška – juk šaltinis yra oficialus, ne gandai, kuriuos reikia būtinai tikrinti… Čia irgi galima nebūti tokiam griežtam.

Dėl to, kad egzaminą laiko NEC’as… Pasirašau po šiuo teiginiu. Koktu darosi pažiūrėjus, kaip kiekvienais metais iš lubų, priklausomai nuo galimos visuomenės reakcijos, nustatinėjamas išlaikymo kartelės aukštis. O po to akcentuojami skirtumai tarp skirtingų metų. Arba, šiemet išdidžiai skelbiama: “Šimtukus gavo 137 kandidatai.” Ir tai, atseit, įrodo, kad egzaminas buvo santykinai lengvas. O štai, kai paaiškėtų, kad už kokius 75 taškus buvo rašoma 100 balų, kokie tada sklistų komentarai iš NEC’o? Bet gal net nepaskelbs? Juk kai NEC’ui vadovauja tas pats asmuo, kuris vadovavo “Gabijai”, ar neverta ir čia bet kuria kaina tikėtis “pokazūchos”?

Gelidus Ventus, 2009-07-02 18:21:38

Autorius piktinas NEC’u, tačiau kalti kažkodėl -žurnalistai. Bronislovai, nesi Visatos centras, nors tau ir atrodo, kad visi tavo mokiniai – pasaulio žvaigždės 🙂

Burgis, 2009-07-02 19:56:37

Gelidus: du teiginiai visai nesusiję… 1) Jei žurnalistai dirbtų profesionaliau ir NEC negalėtų taip blogai dirbti. 2) Nesu ne tik Visatos, bet net savo kiemo centras. Ir man visai neatrodo, kad visi mano gimnazistai – žvaigždės. Kokia jau ten žvaigždė su penketu atestate?

Tik labai smalsu, kuo asmeniškai užkliūvu ateiviui iš kitos planetos Gelidus Ventus?

Laura, 2009-07-02 23:04:49

“Kokia jau ten žvaigždė su penketu atestate?”

Na tikrai daug žymių ir šiaip nusipelniusių mokslui žmonių, savo mokyklose neturėjo tobulų pažymių ar net jų nebaigė, tad ir abiturientas su 5, nėra toks jau prastas variantas. O juk tas žmogus gali itin pasižymėti vienoje srityje ir ten skirti laurus, o kokios nors kitos srities taip gerai neišmanyti.:)

trumpai, 2009-07-02 23:06:04

Taigi chia statistikos klasika – optimaliausiai zinias atspindi gausinis pasiskirstymas – ir kuo jis platesnis, tuo geriau.

IMHO maximuma tashku (visi uzdaviniai ishspresti teisingai) turetu surinkti kuo mazesnis kiekis egzaminuojamu.

Be abejo tokiu atveju ishkyla psichologiniai aspektai – bet tai platesnes diskusijos subjektas.

Burgis, 2009-07-03 08:50:39

Laurai ir “trumpai”: pažvelkite, kokios panašios Jūsų nuomonės, nors rašote apie skirtingus dalykus! Be abejo, aš nesutinku su normaliuoju skirstiniu nei atestate, nei VBE! “trumpai” turėtų žinoti, kad net žmogaus ūgiui (kuris lyg ir turėtų būti “normalus”) normalusis skirstinys netinka.

Laurai pasakysiu, kad brandą (nes atestatas vadinasi “brandos”) mokykloje būtina pasiekti visose srityse, visose! Profesinėse mokyklose, universitetuose – jokiu būdu, bet BENDROJO lavinimo mokyklose – būtina! Išimtys yra tik dalykai, kuriems reikia įgimtų savybių: dailė, muzika. Štai kodėl savo gimnazijoje aršiai kovoju prieš pažymių rašymą už sportinių “normų” įvykdymą – gamta visiems skirtingas “normas” nustatė…

Tačiau matematiką, fiziką, biologiją, geografiją ir kt. kiekvienas moksleivis gali ir privalo išmokti tiek, kiek numatyta mokyklinėje programoje. Jei ne – reikia keisti programą, o ne susitaikyti su “normaliuoju dėsniu”.

Taigi įverčių skirstinys turi būti asimetrinis, labai asimetrinis!

Čia ir Gerb. Vainiui priminsiu palyginimą, kurį pripažino visas pasaulis: geriau jau vieno kito nusikaltėlio nenubausti mirties bausme, negu nubausti bent vieną nekaltą. Taigi geriau jau vienas kitas tegu gauna maksimumą nepelnytai, negu bent vienas jo negauna pelnytai. Visada galvok apie save…

trumpai, 2009-07-03 09:40:30

Pons Burgi – wow, wow – koks tadablindishkumas!

Ir sugebek tiek nesamoniu parashyti! – aishku viska vainikuoja pavyzdys su nusikalteliu – vienzo nuleidziame kartele taip zemai, kad problemu su vestibuliariniu aparatu turintys lektuvus pilotuotu, o dvejetukinkai MF baige – i kardiologijos instituta vedanchiais chirurgais – drebanchiom rankom shirdies shuntavimo operacija genitaliju srityje atlikti – medikams gi programa pakeite – ne visi sugebejo Corpus callosum nuo Corpus Christi atskirti 🙂

Nera zmones lygus ir nebus – ir juos ne Prokrusto lova reikia guldyti – o nisha jiems surasti.

Beje pons Burgi – jei toks lygiavos shalininkas – tai pavyzdi parodykite – kai jusu artimiems sudetingesnes operacijos prireiks – paprashykit zalio rezidento…

trumpai, 2009-07-03 09:48:32

Beje pons Burgi – pamirshau pridurti del nusikaltelio – yra ir kitas pripazintas palyginimas – geriau vienas saziningas zmogus i teisejo posta nepatenka, negu nesazingingas patenka.

Priklauso kur teisme sedi – tai ir kriterijai skirtingi.

Burgis, 2009-07-03 09:57:32

“trumpai”: ko toks piktas penktadienį iš ryto? Juk šventės!

Žinoma, aš visą laiką rašau nesąmones, bet Jūs tarp jų galėjote įžiūrėti, kad griežtai skiriu BENDRĄJĮ lavinimą nuo PROFESINIO! Mane operavo ir operuos profesionalai – neabejokite!

trumpai, 2009-07-03 10:01:12

Pons Burgi – jus ne profesini lavinima nuo bedrojo skyrete – jus ivertinimo sriti neteisingai apibrezete – pazymiai skirti NE MOKINIMAS, ju tevams ir mokytojams! – jie skirti visuomenei – ivesti kvalifikacinius vertinimus, kad visuomene pamatytu individa ir ka jis gali duoti visuomene.

PS Ash ne piktas:) – tiesiog mano rashymo stilius labai emocionalus 🙁

petras, 2009-07-03 12:50:47

jejjee trumpai bet drūtai. o kam tiek daug keistų žodžių vartoji ?:)))

GL, 2009-07-11 02:53:03

Man atrodo, kad problema yra ne kiek pats norminis vertinimas (kuri turi ir tie patys SAT/GRE), bet tai, kad slepiama statistine informacija, kaip konkreciai taskai isverciami i balus… Nezinau koks to tikslas – veliau vis vien tai paskelbiama, arba pasistengus ja galima palyginti nesunkiai issiaiskinti…

Pabuves kelias savaites Lietuvoje jau turejau nemazai pavyzdziu, kad cia zmones vis dar megsta viska slepti, rakinti, kontroliuoti, kad netycia neduok Dieve koks Prometejas nepavogtu Dievu ugnies :/

Ir as cia kalbu ne apie kokius nors zmones is gatves, bet apie tuos, is kuriu tikrai noreciau tiketis progresyvesnio elgesio…