Turi išmokti…

*

Ko turi išmokti, kol sulauki 65-erių? O, daug turi išmokti! Pirmiausia – nebijoti! Nebijoti, kad jau nebus, kaip buvo, nebijoti, kad skaudės, kad nebegalėsi, kad nebeturėsi…

*

Turi išmokti prisiversti išmokti daugybės naujų dalykų, nors visa esybe priešiniesi – man nebereikia, nebereikia!

*

Turi išmokti “pabėgti” nuo prisiminimų apie patirtas skriaudas, niekšybes, apie tau kenkusius padarus. Tokių prisiminimų oho kiek prisikaupė!

*

Turi išmokti sulėtinti savo gyvenimą, mėgauti smulkmenomis, mažomis savo gyvenimo prasmėmis.

*****

Kodėl būtent šiandien, kurorte, visų anūkėlių būrelyje, į galvą atėjo ši tema? Perskaičiau Licėjaus direktoriaus samprotavimus apie egzaminus ir pagalvojau: galėčiau pakomentuoti, galėčiau kam nors ką nors siūlyti, bet – stop! Jau išmokau Didžiąją Pamoką. Ten, kur priimami sprendimai, esu nulis. Visiškas nulis! Tokia mūsų visuomenė, valstybė. Visa metų metus kaupta patirtis, išmintis niekam, niekam nereikalinga! Atvirkščiai – labai trukdo. Nes tiek daug norinčių, tiek daug mokančių, tiek daug galinčių priimti sprendimus! Net Licėjaus direktoriaus neklauso… Daug metų jis mato (mato?) blogybes, bet jo niekas neklauso. Tai kas klausytų buvusiojo?

*

Ir aš gėriuosi savimi – vis dar moku išmokti!

Atsakymai

skaitytojas, 2017-07-18 14:51:13

Eilinį kartą prisimenu Stepheno Hawkingo pavyzdį- jam jau 75 metai, beveik sukaustytas sunkios ligos, bet jis vis dar Kembridžo universiteto Teorinės kosmolgijos centro Tyrimų direktorius, į jo įžvalgas vis dar įsiklauso pasaulis… Kažin,ar tai būtų įmanoma Lietuvoje,kur ,manau,klesti jaunystės, sveikatos kultas, ir kur ,mano nuomone, svarbu valdžia (jėga ir drąsa),o ne protas (perfrazuojant Prezidentę).

Burgis, 2017-07-18 18:59:17

Skaitytojui: na, aš tikrai nepretenduoju į S. Hawkingo lygio ekspertus, bet žlungančio Lietuvos švietimo lygio ekspertu (tik su patariamuoju balsu…) lyg ir turėčiau tikti? Juk tie, kurie vairavo, – neišvairavo…

Virginija, 2017-07-18 19:17:28

Ačiū, Direktoriau, Jūsų mintys palengvino gyvenimą…

Bandau nebijoti, bet sunkiai “pabėgu” nuo prisiminimų, suvėlusių Dūšią…

O svarbiausia, kad pasitvirtino Jūsų sakinys”Visa metų metais kaupta patirtis, išmintis niekam,niekam nereikalinga! Atvirkščiai – labai trukdo”…(tik keli mokiniai “įteikė” man didžiausią apdovanojimą, pasakydami, kad “mokot ne tik dalyko, bet ir gyvenimo”.

Todėl”Aš esu egoistiškiausias žmogus pasaulyje, nes mano žinojimo troškulys yra grynai egoistiškas. Aš noriu žinoti dėl paties žinojimo, vienas, sau, ne dalintis žinojimu, bet mėgautis. Mano “tikslas” ir “siekimas”yra augti ir stiprėti niekam netrukdant, išdidžioje vienatvėje”

Alfonsas Nyka – Niliūnas.

Amber, 2017-07-18 19:54:28

Šaunuolis, Burgi. Intelektualų visada buvo mažuma ir jie visada buvo valdžios priešai. Manau, jog turėtumėte kažkokia forma viešai ir lengvai prieinamai pasidalinti savo žiniomis ir patirtimi. Kadangi šviesių žmonių yra labai mažai, tai tos jūsų žinios ir patirtis sudomins ir pasitarnaus tik saujelei žmonių. Greičiausiai niekas neis jūsų pėdomis, bet gal kažkas kažkam bus naudinga dabar ar po dvidešimties metų.

Burgis, 2017-07-18 19:57:34

Amber: vis klausiu savęs, kada pradėsiu rašyti ateities kartoms? Reikės pasitarti su gydytojais… 🙂

skaitytojas, 2017-07-18 20:13:35

B.Burgiui: apie tai ir norėjau pasakyti. Bet,vėl pasikartosiu, susidaro įspūdis, kad čia reikalingi klusnūs vykdytojai, o ne savo idėjų ir nuomonę turintys kūrėjai,juolab, kuriems virš 60…Ne tik švietimo sistemoje.

Rasa, 2017-07-19 00:22:01

Turim išmokti… 🙂

Nepaminėjot, kad turėtume išmokti va už visa tai dar būti ir dėkingais Pasauliui. Kasdien. Už viską- tame tarpe ir už visa tai, ką įvardijate kaip negatyvą. Dažnai pagalvoju apie tai, kad pav. smulkmenose slepiasi gražiausi dalykai. Nes bežiūrint plačiai kartais labai daug kas “praslysta” pro akis nepastebėtas. Ir tai tikrai ne mažiau svarbu, gal net daugiau. Argi lašas mažiau gražu už vandenyną? Ar išties mažiau, jei žiūrėsi kitaip?

Skriaudos, išdavystės… 🙂 Kartais pagalvoju- kuo gi būčiau jei nebūčiau patyrus gyvenime to, ką patyriau? P. Burgi, o gal ir Jūs gyvas esate vien dėl tų “skriaudų”? Kad galėtumėte kovoti su kažkuo, nes esate kovotojas. O jei visi būtų Jus popinę? Gal seniai gulėtumėte išplempęs iki kokių 180kg. ant sofkutės ir gurkšnotumėt pigų alutį? Ar pūtumėt pasigavęs kokį sifilį nuo “meilės” pertekliaus 🙂 Jei pasaulis suktųsi aplink Jus pagal Jūsų pageidavimus 🙂 Dažnai kai žmogui “per gerai” tai anaiptol nėra gerai 🙂

Išmokti smulkmenose matyti amžinybę… Argi tada vis dar baisi mirtis? Kai žiūri į besiskleidžiantį rožės pumpurą, ar tai mažiau gražu nei žiūrėti į visą Pasaulį? Tikrai ne, jei sugebi matyti. Kaip Egziuperi princiukas 🙂 O toj rožėj, kaip ir visame kame telpa jis visas. Pasaulis… Saulė, kuri ją šildė. Vėjas, kuris ją glostė. Lietus, kuris girdė. Dangus, į kurį ji stiepėsi. Meilė, kuri buvo kai jis (jie) ją teikė savo išrinktąjai. Nuraudę merginos skruostai. Vaikas, kuris ją uodė. Žemė, kuri maitino, Žmogus, per kurį, su kuriuo kartu Pasaulis gali visu tuo gėrėtis… Didybė. Tobulumas. Laikinumas. Paprastumas. Taigi… Nėra smulkmenų pasaulyje.

Na bet visa tai- mano supratimu 🙂

O taškas taip arti begalybės! 🙂

Labanakt visiems 🙂

Elena, 2017-07-19 14:36:36

Rasa,-

šiuo komentaru sujaukėt mano “sielą”. Privertėt apmmąstyt daug daug ką…. Ačiū Jums.

Jums pakanka ir lyrikos, ir prozos, ir proto, ir jaumingumo…. o svarbiausia – takto.

Telydi jus Sėkmė ir Palaima

Rasa, 2017-07-19 14:41:14

Ačiū, Elena 🙂 Ir jums sėkmės!

Juozas P., 2017-07-20 13:48:15

”’ Švietimo politiką formuojantys veikėjai nežino, ko nori išmokyti vaikus?

– Galima ir taip pasakyti. Jie veikiausiai nelabai ir domisi tuo, kas vyksta. Turbūt yra įdomesnių temų nei švietimas, o švietimas yra pašaly, niekas juo kaip sistema nesirūpina. Kaip minėjau, viskas palikta savieigai.”’

Vilniaus licėjaus direktorius Saulius Jurkevičius.

Donatas, 2017-07-24 19:37:57

LIETUVOS GĖDA

Antraštė iš pirmadienio “Kauno dienos”: “Geriausius suviliojo užsienio universitetai”.

“Nė vienas geriausių Kauno rajono abiturientų nepasirinko studijų Lietuvoje”

“Sprendimą studijuoti užsienyje labiausiai lėmė GERESNĖ STUDIJŲ KOKYBĖ, trumpesnės bakalauro studijos – teigė Edvinas.”

“Darius ir Simonas kaip pagrindines Lietuvos universitetų problemas išskyrė pasenusius mokymo metodus ir NEKONKURENCINGĄ STUDIJŲ LYGĮ SU UŽSIENIO UNIVERSITETAIS.”

Perskaites straipsnį iškart prisiminiau gerb. Burgio pamąstymus apie švietimo sistemą Lietuvoje ir valdžios nesugebėjimą (nenorą?) imtis ryžtingų ir efektyvių veiksmų.

skaitytojas, 2017-07-25 12:27:40

Dar ta pačia tema:

http://www.delfi.lt/verslas/verslas/lietuvos-darbdaviu-nurasytas-40-metis-aukso-grynuolis-uzsienyje.d?id=75310733