Tyčinė ar netyčinė valstybės klaida?

Rytoj nebeliks apskričių administracijų! Esu patenkintas, kad viename interviu pasakiau: „Kokių nors pozityvių pokyčių valstybėje galime tikėtis tik tada, kai nebeliks apskričių administracijų.“ Du dešimtmečius rašiau ir kalbėjau, kad didesnio absurdo negalima įsivaizduoti: visi supranta, kad Lietuvą skersai galima pervažiuoti greičiau, nei sulaukti sprendimo apskrities valdininkų labirintuose, kad apskritys – geriausiu atveju nostalgija prieškario Lietuvai, kai arkliuko traukiamu vežimu nei Vilniaus, nei Kauno negalėjai pasiekti, kad apskričių administracijos – nelegalūs politikų ramsčiai, korupcijų lizdai, pinigų plovyklos ir lėšų švaistymo įstaigos. Visi tai matė, suprato ir … nieko 20 metų nekeitė! Bet pagaliau!

Tiesa, džiaugtis dar anksti, dar neaišku, ką valdininkai vėl išras… Vis tik malonu, kad pats ministras Palaitis šįryt pripažino, kad apskričių administracijos „nepasiteisino“. Ilgai tyrinėjo, bet pripažino.

Tai gal tai vienintelė valstybės klaida? Nejuokinkite! Jau esu rašęs, kad kažkas diegė diegė tautinę mokyklą ir … neįdiegė. Kiti „suprofiliavo“ mokyklas taip, kad patys išsigando ir … į krūmus. O partiniai rinkimai? O „paskirkime atlyginimus sau“? O „taip nurodo ES“? O, klaidų daug, ilgai dar teks laukti, kol savo, teisingą tvarką įsivesime…

Atsakymai

Eglė, 2010-06-30 08:49:18

Ir dar daug ką galėtų panaikint, sumažint, praretint… Lengviau atsikvėptų Lietuvėlė.

Darth Vader, 2010-06-30 11:26:13

Klaidų – krūvos, noro taisyti – nėra. Apskričių nereikia, tai tik pinigų plovykla. Priveisė “viešųjų įstaigų” – ten irgi gražiai pinigai plaunami. Priveisė ministerijų – iš pradžių “valdymo reformų”, po to “Europos”, dabar “energetikos”. Seimo generalinis remontas, kurį planuoja. premjero vilos stogelis už 40,000 litų. Konstitucinio teismo – modernių fariziejų – institucija, DVASIĄ aiškinanti. Ir dar daug tokių.

Partiniai rinkimai – vienintelis teisingas dalykas. ideologijas išreiškia partijos. Kokią ideologiją, kokias vertybes atneštų, pvz., kaktusų augintojų organizacijos ar sąvaržėlių lankstytojų sąjungos, pudelių augintojų lygos ar “Wrigley” gerbėjų klubo deputatai? Kadangi idėjas reiškia tik politinės partijos – jas ir reikia rinkti. Kitas dalykas, kad esamos partijos – šleivos kreivos, bet gal po 200 metų pasitaisys?

D., 2010-06-30 13:57:49

Man tai priminė Burgio mintį įkuriant KTUG, jog eksperimentas negali tęstis daugiau kaip metus. Tai Lietuva pasirodo eksperimentuoja jau 20 metų ir galo nematyti 🙂

Saula, 2010-06-30 18:04:33

Gerai, kad taiso klaidas. Bet pažiūrėkim kitu kampu – kiek pasipils į darbo rinką per 15 m. atpratusių dirbti žmonių…

Pasižiūrėjau į Kauno apskrities struktūrą. Kiek ten departamentų, skyrių, tarnybų! Jei ir po 1 žmogų sėdėtų, daug susidarytų.

Tarkim, iš Valst. šv. priežiūros tarnybos ir kito Soc. r., švietimo ir kult. departamento eis į mokyklas. Bet ne bet kuo. Duok jiems vadovaujančius postus…

Saula, 2010-06-30 18:11:19

“Kiti „suprofiliavo“ mokyklas taip, kad patys išsigando ir … į krūmus.”

Ne į krūmus. Buvo paaukštinti pareigose ir pan. Kaunas buvo profiliavimo pirmūnas. Todėl dabartinė šv. sk. vedėjo pavaduotoja už profiliavimą gavo …kavalieriaus ordiną, o labiausiai nusipelniusios Veršvų ir Šančių vid. m-klų dir. pavaduotojos dešimttūkstantines premijas. Juk nepripažinta klaida. Ir akių nuleidę iš gėdos niekas nevaikšto…

Saula, 2010-06-30 18:19:09

@Eglei

Kauno šv. skyriuje panaikino audito poskyrį. Manot, atleido tuos 19 žmonių? Ne, įdarbino į kitus poskyrius. Pamažino krūvius vyr. specialistams: kuruojamas mokyklas išsidalino daugiau žmonių.

Čia kaip ir su “popierizmo mažinimu” mokyklose. Jei nori akredituotis, pateik visus popierius, kurių gal anksčiau ir nereikėjo. Padaugėjo popierizmo.

O kokie gražūs šūkiai skamba iš tribūnų!

Darth vader, 2010-06-30 18:37:16

Va būtent dėl to reikia žiaurių, negailestingų, radikalių reformų. Ne bėda, jei išvysim gatvėsna 10-20 tūkst. valdininkų, vadovavusių departamentams, skyrių poskyriams ir t.t. Bėda, kad jei neatleisim – tie 10-20.000 gadins gyvenimus likusiems 2 mln., nublkošdami Lietuivą į Zulustano lygį. Apskričių nereikėjo nuo pat pradžių. Jų “specialistai” – popierių perėjimo specialistai, 0 kvalifikacijos, jų negalima įdarbinti kitur – jie vėl priperės naujų departamentų, skyrių, poskyrių. Reikia staigių, radikalių priemonių. Per naktį atleisti visus ir nebepriimti į jokią valstybės tarnybą. Užfiksuoti, tarkime, 2000 m. buvusį valdininkų lygį ir Konstitucijoj įrašyt kaip maksimumą. Betgi čia Lietuva, čia nė viena reforma neįmanoma 🙁

nv, 2010-06-30 18:47:50

Gerb B.B.-,,kad apskritys – geriausiu atveju nostalgija prieškario Lietuvai”-buvo modifikuota,pritaikyta šiandieninių partinių gaujų nariams.Vardan tiesos reikia pripažinti konservatorius apskričių įdėjos autoriais,o praktiškai ją ,,realizavo” psiaudo kairieji.Tarp kitko teorinis apskričių pagrindimas buvo sukurptas tuomečio Klaipėdos universiteto rektoriaus Vaitiekūno.

giedrius m, 2010-06-30 19:15:55

Gaila, bet niekas nekirs šakos, ant kurios patys(ir jų vaikai) sėdi. Įpratom gyventi gerai.

Ir kalba ne vien apie viešajį administravimą, kur dirba 76 000 darbuotojų iš viso. Kalba yra apie tai, kaip išlaikyti visą viešajį sektorių Europiniame lygyje turint lietuvišką biudžetą.

nunu, 2010-06-30 19:55:23

Tuo pačiu reikia prisiminti, kad ir mokytojų Lietuvoj santykinai yra 2,5 karto daugiau, negu Vokietijoj. Panašiai ir su daktarais bei vietomis ligoninėse. O mokesčiai trečdaliu ar net perpus mažesni. Tad kryptis aiški.

giedrius m, 2010-07-01 10:56:46

To Nunu: vertėtų įsiskaityti į vokietijos mokesčius 🙂 Imho, jie beveik tokie patys, o gal ir mažesni žmogui negu Lietuvoje.

a) Lietuvoje labai didelis procentas mokamas sodrai, kurį kai kurios pusės pamiršta priskaičiuot prie mokesčių

b) Vokietijoje veikia progresinė sistema, kur žmogus, uždirbantis vidutiniškai tiek, kiek Lietuvoje (~2500 ant popieriaus per mėn), mokėtų pelno mokesčio mažiau. Jei tiksliau, nevedes žmogus , uždirbdamas ~ 2000 LT ant popieriaus net nemokėtų mokesčių.

c) Vokietijoje gana daug išlaidų galima išskaičiuoti iš mokesčių.

Vokietijoje įmonės moka kiek didesnius mokesčius..

AndriusB, 2010-07-01 20:57:41

Noreciau truputi “apginti” apskritis. Turejau reikalu tik su Vilniaus apskritimi ir tik siauroje sferoje. Man baisu isivaizduoti, kas bus panaikinus VAVA, kas bus kai ju funkcijas perims kokia vilniaus rajono savivaldybe, kuri neturi ne vieno teisininko (turiu omenyje zmogu kuriam istatymas yra daugiau nei patariamojo podudzio dokumentas). Tarkim buvo tokia administraciniu gincu komisija, kurioje pavygdavo greitai ir nebrangiai ispresti problemas. Dar VAVA buvo atsvara Vilniaus rajono savivaldybei, kuri tikrai butu nulietuvinusi dali Vilniaus krasto. Kas butu su valstybes turtu, jeigu ji savarankiskai valdytu savivaldybes sunku pasakyti, bet manau butu blogiau.

Justas, 2010-07-04 10:16:05

Giedriau, klaidinate skaitytoją: Lietuvoje žmonėms apskritai nereikia mokėti pelno mokesčio..

Vega, 2010-07-04 17:27:09

Ūkininkai nuo šių metų moka pelno mokestį…

giedrius m, 2010-07-07 15:08:09

Justai : pajamu, susimaisiau ir atsiprashau.

Laurynas, 2010-07-07 18:33:52

O juk labai puiku, būtų visus tuos valdininkus per naktelę atleisti, ir pabandyti juos laisvoje, ne valstybinėje darbo rinkoje. Juk atėjus i privataus sektoriaus darbo pokalbį puikiai atsispindėtų dirbant valst. vietoje įgyta kvalifikacija, bei saves asmeninis pozicionavimas.