Uniforma paskatina, sureikšmina ar įkalina?

Vakar gimnaziją aplankė televizijos atstovai. Domėjosi, kodėl pas mus nėra uniformų. Netiesa, yra! Nufilmavo būrelį uniformuotų moksleivių. Abituriento Luko užsakomas gaminys ne man vienam patinka – džemperiai spalvingi, gražūs, šilti, patogūs, KTUG užrašas gerai matomas. Bet įsigijo juos nelabai daug gimnazistų. Kodėl? Viena priežastis – geras daiktas nėra pigus. Kita priežastis – žmonės nenori būti uniformuoti. Kodėl? Apie tai ir aš šiek tiek „į kamerą“ pasakiau …

*

JAV kaliniai turi nešioti ryškias liemenes, drabužius. Kad sunkiau būtų pasislėpti pabėgus.

Kai kurie mokytojai ir mokyklų vadovai nori, kad moksleiviai uniformas nešiotų kaip drausminančią priemonę – kad neišdykautų, nelaužytų taisyklių. Taigi ir kaliniai, ir moksleiviai uniforma baudžiami, suvaržomi, „įrėminami“. Tai neteisinga!

*

Ar aš norėčiau eiti Laisvės alėja, apsivilkęs paradinę astronauto uniformą, jei būčiau astronautas? Žinoma, norėčiau! Ir ne todėl, kad man pavydėtų. Esu čia rašęs, kad mūsų būrys „Lituanica“, vasarą statęs Gagarino miestą Smolensko srityje, dėvėjo puikius džinsinius kostiumus. Su visokiais antsiuvais, ženkleliais. Tais laikais (1973 metais)! Uniforma mus vienijo, išskyrė iš kitų, įpareigojo teisingai atstovauti Lietuvai. Taigi aš už uniformas, kurios yra kaip paskata, kaip apdovanojimas.

*

Visą laiką savo mokykloje dėvėjau uniformą. Ir ne vien todėl, kad buvau verčiamas. Tais laikais tai buvo puikus variantas neturtingiems. Ir dabar uniformos yra gėris tiems, kurie nenori konkuruoti apranga. Bet ar kas nors nori? Nebent nevisavertiškumo kompleksų kamuojami… O šiaip labai pravartu jau mokykloje išmokti rengtis kukliai, įvairiai, skoningai, patogiai. Uniformos slopina šį svarbų ugdymosi procesą.

*

Kai praturtėsime, aš agituosiu, kad gimnazistai sugalvotų sau uniformas. Tiksliau – uniforminius elementus. Gal skrybėles, gal šalikus (jau turime, bet ir jie nėra populiarūs…), gal galvos raiščius, gal kaklaraiščius… Būtų smagu mieste matyti saviškius.

Atsakymai

Burgis, 2012-01-25 10:54:07

Įvertinkite požiūrį…

Arvydas, 2012-01-25 11:23:36

Faktiškai mano požiūris į uniformas sutampa su Jūsų išdėstytais teiginiais. Galiu tik teoriškai pasamprotauti, kodėl uniformos nepopuliarios jaunimo tarpe. Panašu, jog pagrindinė priežastis yra ta, kad jaunimas nori išsiskirti. Jauni žmonės mėgsta klausyti kitokios muzikos, kitaip šukuotis, kitaip rengtis, kitaip elgtis. Šiuo atveju, matyt, reikėtų pasiūlyti platesnį aprangos ar jos detalių asortimentą su Gimnazijos atributika – kepurės, marškinėliai, šalikai, kuprinės, striukės, liemenės ir t. t. Aišku, nesiimu šio reikalo nagrinėti iš finansinės pusės 🙂 Tačiau tokia aprangos detalių įvairovė vis tiek atliktų tą pačią uniformos misiją – skatintų moksleivius didžiuotis savo Gimnazija, įpareigotų jų elgesį už Gimnazijos ribų, vienytų Gimnazijos narius. Tik jaunimas nebūtų įspraustas į saviraiškos rėmus, t. y. galėtų save išreikšti aprangos pagalba.

Kitas dalykas, tai moksleivių tėvų nusistatymas prieš uniformas. Matyt, daugelis iš jų patys dėvėjo mėlynas uniformas ir jas prisimena ne itin mielai. Šioje vietoje sunku kažką ir pasiūlyti, nes vieni tėvai gali būti iš principo nusistatę prieš viską, kas buvo Sovietų Sąjungoje, kitiems mėlynoji uniforma gali būti įgrisusi dėl savo vienodumo, kitiems ji gali priminti ne pačius geriausius laikus mokykloje. Tiesiog reikia palaukti kol pasikeis kartos ir į areną įžengs tėvai, nieko nežinantys apie mėlynąsias uniformas 🙂

petras, 2012-01-25 12:56:53

Bet tada nereik pamiršt ir uniformų mokytojams bei kitam mokyklos personalui. nes kitu atveju, moksleiviai bus išskiriami iš kolektyvo, o tai jau būtų nesąžininga visų atžvilgiu.

petras, 2012-01-25 13:00:47

Arvydai, o tai negi visas senimas klausosi tos pačios muzikos ir vienodai šukuojasi ?:DD

manau uniformų nenori dėvėt ne dėl to, kad jos negražios ar nestilingos, o dėl to, kad vyresni verčia juos taip rengtis, kai patys rengiasi kaip nori, taip parodydami, kad jie yra “viršesni”. o mokykla, tai ne kariuomenė ?

Arvydas, 2012-01-25 13:12:47

Petrai, aš norėjau pasakyti, jog paaugliai stengiasi visaip išsiskirti, protestuoti prieš sistemą. O darydami viską priešingai nei iš jų prašoma, tikimasi ar reikalaujama, taip jie ir išreiškia save 🙂

Eee, ši tema apie moksleivius, todėl apie juos ir kalbėjau. Neturiu nieko prieš suaugusius, kurie taip pat nelabai tinka į “formatą”. Bet tai kita tema..

Vienok, jei turite papasakoti ta tema ką nors įdomaus, aš mielai tai išgirčiau! :))

Rasa, 2012-01-25 13:19:04

:))))))) Arvydui- vis tik ir išgirStum ar tik mielai išgirtum? 🙂

petras, 2012-01-25 13:30:17

Aš Arvydai visai nenorėjau akcentuot suaugusių, kurie nepataiko į formatą ar dar kur 🙂 aš tik norėjau pasakyt, kad suaugusieji taiko dvigubus standartus, tuom parodydami, kad jie yra pranašesni už paauglius. kas ir sukelia iš jų pusės nepasitenkinimą. tai natūralu.

o dėl uniformų, tai ar mokykloj ar kokiam darbe įvedus, būtų tas pats. vieni pritartų, kiti ne, kitiem būtų nesvarbu. ir pats Burgis prirašė tiek pliusų, tiek minusų dėl uniformų dėvėjimo.

Arvydas, 2012-01-25 13:47:50

Rasa, taip – išgirSčiau 🙂 Pati pirma klaida, kurią pastebėjau, paspaudęs mygtuką “sakyti” 😉

Petrai, tada mes kalbėjome apie tą patį :))

Martynas, 2012-01-25 15:01:31

Uniformų nebuvimas padeda gimnazistams lengviau ir aiškiau suprasti, jog jie yra gimnazistai ir už gimnazijos ribų, ir po pamokų ar savaitgaliais – šitokiu būdu skatinamas asmenybės vientisumas, mąstymas apie tai, kas esi, o ne ką turi ar kaip atrodai.

sonata, 2012-01-25 15:49:29

Iš močiutės pasakojimų užstrigo tokia frazė: “…gimnazijoj uniformas nešiojo tik turtingų tėvų dukros, oi, kaip mes pavydėdavom…” Tai gal esmė ne drabužyje, o ką jis simoblizuoja. Dabar (jei nereikalauja statutas) darbo uniformas darbuotojams siuva tik pasiturinčios firmos. Man patinka nors koks simbolis, leidžiantis identifikuoti – tuo pačiu ir įpareigoja deramai tą simbolį nešioti. Kad ir šaliką arba džemperį:)

Saula, 2012-01-30 22:53:19

Kolegos, čia ir vėl “sotus alkano nesupranta” (KTUG`e to paprasčiausiai turbūt nėra). Teko susidurti su ne vienu ir ne dešimt atvejų, kai patyčių objektais tampa neturtingi mokiniai (ypač mergaitės). Taip, gerb. Burgi, niekur ta problema nepasidėjo. “Paprastoj” vidurinėj, kur trečdalis socialiai remtinų – tai aktualu kaip niekad.

Manau, uniformos būtinos jau vien dėl šios priežasties. Ir taip nekaip Lietuva “atrodo” su paauglių depresijom/savižudybių skaičiumi… Deja

bandysiu stoti į KTUG, 2013-01-27 14:45:17

Esu moksleivė ir skaitydama čia išeina, kad mes paaugliai negalime turėti savo nuomonės. Kodėl visi mano, kad paaugliai negailestingi?? Mes kaip ir visi kiti suaugę galime bendrauti ir su tais žmonėmis, kurie nesirengia taip kaip mes. Supraskit, mūms nereikia uniformų, kalbu už daugelį moksleivių. Nepykite, bet pradėkit atsižvelgti į mūsų nuomones, gaunasi taip, kad mes kalti už tai, kad žmonės suserga depresijom ar tampa savižudžiais. Tai kur kas gilesnės problemos, kurios židinys NĖRA uniformos. 🙂