Universitetas ar kolegija?

Pažeidžiau įstatymą “Atostogaudamas nedirbk!” Bet mane kaip narkomaną traukia į gimnaziją…

Stoviu raštinėje, suskamba telefonas, pakeliu ragelį (kodėl aš?), kalba jaunas “Delfi” žurnalistas. Visa, ką per penkias minutes pasakiau, girdėjo trys gražios ir protingos bendradarbės, o dabar – 720 komentarų “Delfyje” lyg būčiau pasakęs: “Tavo mama – paleistuvė”. Ar dar blogiau…

Taigi dabar, kol Lukas atsibus, pakalbėsiu (nesiteisinsiu!) su jumis, ką norėjau pasakyti ir pasakiau. Labiausiai komentatoriams kliūva frazė, kad universitetuose turėtų studijuoti protingi, darbštūs, išsilavinę žmonės iš pasiturinčių šeimų. Iš to daugybė “nelogikų” daro išvadą, kad aš teigiu, jog tik turtingose šeimose yra protingų. Neteigiu! Mintis visai kita: išsilavinimas (o universitetas pagal apibrėžimą suteikia išsilavinimą, o ne profesiją) negarantuoja, kad sočiai gyvensi iš to, ką gavai universitete. Turi būti pasirengęs mėgautis tuo, kad esi išsilavinęs, o gyveni neblogai tik dėl to, kad esi iš pasiturinčios šeimos. Karališkų šeimų nariai dažniausiai siekia išsilavinimo, o ne profesijos. Žinoma, gali mėgautis išsilavinimu ir sausą duoną krimsdamas (ten primena man Lomonosovą, Daukantą… Nereikia, pats žinau! Pats buvau pasirengęs pasirinkti tą kelią!)

Kolegija turėtų būti trumpesnis kelias į profesiją ir uždarbį iš to, ko išmokai kolegijoje. Todėl ir stebėsis užsienio specialistai, kodėl neužpildytos net valstybės krepšeliais “papuoštos” kolegijų vietos. Tai aš ir sakau: stebėsis užsieniečiai, nes jiems nesuprasti mūsų aukštojo mokslo. Tarkime, vienas žmogus baigė vadybą kolegijoje, kitas – universitete. Kurį pasirinks darbdavys? Kurio prestižas visuomenėje didesnis? Teisingai, atspėjote. Tai ko ant manęs pyksta “delfininkai’? Ar to neturėjo matyti, žinoti krepšelių skirstytojai? Apskritai, ar pas mus rinka ar komandinis skirstymas? Akivaizdu, kad komandinis. Bet dabar kas nors turėtų prisiimti kaltę už neteisingą paskirstymą.

Daugiau “Delfiui” interviu neduosiu – nesupranta manęs “delfininkai”, pyksta, keikia… Viena nauda: visada juokiuosi skaitydamas tuos komentarus, kuriais norima kuo skaudžiau įžeisti. Žmonės nežino, kad jau vaikystėje, kai vyresnysis brolis ką nors kaldamas užsigaudavo pirštą ir imdavo keiktis (net nepamenu kaip…), mane visada apimdavo juokas – gal dėl to, kad brolis stengėsi keiktis išradingai…

Atsakymai

Andrius, 2009-08-05 12:57:07

Straipsnis nebuvo blogas ar neteisingas. Kad ir kaip jis buvo toli nuo to, ką Jūs norėjote pasakyti.

Burgis, 2009-08-05 13:12:37

Ačiū, Audriau!

altajus, 2009-08-05 15:38:51

Taip jau su žiniasklaida būna. Manau, kas norėjo, tas suprato ką norėjote pasakyti. Tiesiog jūsų pasisakymai visada sukelia aistras (ir tai labai gerai) nes žmonės bijo tiesos.

Ir vėl pasikartosiu, ko jūs lendat į tuos delfi (ar panašius) komentarus? Manot, kad ten rasite protingus pasisakymus? Klystat, protingui žmogui nereikia perskaičius straipsnį piktai jį komentuoti.

Burgis, 2009-08-05 17:52:59

altajui: na, aš peržvelgiu, ne perskaitau, komentarus tik tam, kad galėčiau pasijuokti… Bet kodėl žmonės rašo tuos (tokius) komentarus? Kas nuo to keičiasi? Tai kažkokia priklausomybės forma…

altajus, 2009-08-05 18:17:09

Yra tokių, kuriems tai yra ir priklausomybė. Neslėpsiu, kad ir aš esu rašęs komentarus į delfi. Bet manau ateina laikas, kai supranti, kad tai tik pamazgų duobė (nepabijosiu to žodžio).

Niekas nesikeičia – čia ir esmė, bet deja deja to žmonės nesupranta. Kiek intelektualesnius kliedesius randu “Dialoge”. Ten ir aš permetų akimis komentarus. Mažiau keiksmažodžių, bet pykčio ir negatyvizmo su kaupu.

Direktoriau, 2009-08-05 19:26:43

Mus visus irgi jau (tik ne kaip narkomanus:)) traukia į gimnaziją…

naujokas Vytautas, 2009-08-06 08:47:25

p. B.B., tai lyg atsakas į jūsų reakciją birželio 30 d.straipsnyje -,,tūpas” žurnalistas – ne retenybė”.Žurnalistų nereikia ir jų neliko.Reikalingi modifikatoriai,rašaliojantys pagal darbdavių užsakymus, skaitytojų

,,rinkos” poreikius,jų emocinę būseną.

,,Daugiau „Delfiui“ interviu neduosiu”-vienintelė protinga išeitis iš šiandienos situacijos.Originalaus kritinio straipsnio skelbimas apsaugotų skaitytojus,oponentus nuo

žurnaliūgų ,,modifikuotos tiesos” užterštos viešosios erdvės.

Rimvydas, 2009-08-06 10:48:12

Naujokui Vyt…

Tiktai kas gi tuos originalius kritiškus straipsnius skelbs? Daug kam jie neparankūs, kai kam net pavojingi, o masėms neįdomūs. Taigi…

vyza, 2009-08-06 11:21:20

Rimvydui: “Tiktai kas gi tuos originalius kritiškus straipsnius skelbs?” – tai čia turbūt turėtų rankas pakelt tinklaraštininkai ir jų skaitytojai.

IS, 2009-08-06 13:10:00

Taip, lavintis turėtų tie, kas laiko išsilavinimą trokštama įgyti vertybe, o ne neišvengiamu poreikiu “duonos kąsnio” prasme.

Siūlau sprendimą: į universitetą nepriimti, jeigu nuo brandos atestato gavimo iki stojimo nėra praėję kokie 4-5 metai. Tada kolegijos sulauks klientų, o į universitetus eis tie, kas tikrai norės ir galės.

Rimvydas, 2009-08-06 13:47:16

Tur būt sutikčiau su IS nuomone. Retas 17-19 metų žmogutis jau tikrai žino ko nori. Tiesa, kiti ir 40-ties sulaukę nelabai žino 🙂

4vejininkas, 2009-08-06 22:55:07

Ponas B. Burgi straipsnis buvo geras, tik jie nesuprato tos frazes kad turi sutdijuot is pasiturinciu seimu. Sicia jus pasitaiset ! Nuoroda idekit sita delfininkams, kad dar atidciau paskaitytu. Ir tikrai nesupykit, duokit ir toliau delfi komentarus, idomu skaityt ir girdet nuomones nors vieno zmogaus susijusiu su svietimu. !

Burgis, 2009-08-06 23:07:34

Ai, šiandien kalbino “Veidas”, vėl bus skersvėjis… Ką aš padarysiu: suku sau varžtus namuose, o ji (žurnalistė) paskambino – negi pasiųsi… :-)))

Rasa, 2009-08-07 08:58:18

Tai ką vėl baisaus pripasakojot? 🙂

Burgis, 2009-08-07 10:28:16

Tai kad neprisimenu: aš kalbu, ką galvoju, bet vis mažiau galvoju, ką kalbu…

petras, 2009-08-07 13:42:04

pas mani at pati bėda visą gyvenimą. bet visai nesigailiu

gsm, 2009-08-08 12:21:29

Geras interviu. Nieko naujo nesakantis, bet suteikiantis masės teiginiui, kad ne visi tinkami universitetams, ir kad kolegijos pas mus neteisingai vertinamos (“žiūrėk – pats Burgis taip sakė”). Dėl “labiau pasiturinčių” – na, gal ir leptelėta. Tačiau ne visi supranta neteisingai – pavyzdžiui, technologijos.lt portale.

Beje, “Veidą” pirmadienį pirksiu. Burgis yra Burgis, kiekvieną padorų leidinį papuošia.

Zhi, 2009-08-11 13:09:47

Interviu man taip pat patiko. Tik dėl to turtingų-protingų išsireiškimo norėčiau pakomentuot. Kadangi atsirado labai daug klaidingai interpretavusių (?) šį teiginį, tai galbūt mintys yra ne aiškiai išreikštos. Aš manau, kad įsiskaičius į tekstą, galima suprasti, ką Jūs norėjote pasakyt, tačiau, jei Jūs norite būti teisingai suprastas ir nekelti tokių bereikšmių audrų (nors jos, kaip suraptau, Jus labai juokina), tai galima pasistengti duodant interviu ir parinkti tokią sakinio konstrukciją, kad neliktų vietos išsakytų teiginių klaidaingai interpretacijai. (Jei tai tik žurnalisto kaltė, tai atleiskite už neteisingą kritiką).

Dėl kolegijų ir universitetų paskirties pritariu Jums, tačiau pasigendu Jūsu pasiūlymų, kaip pakelti kolegijų lygį, prestižą ir stojančiųjų skaičių. Kol kas girdžiu tik kritiką ir tai labai jau panašu į “Delfio” sindromą.

Burgis, 2009-08-11 13:39:30

Zhi: labai protingai parašėte, ačiū. Pridursiu tik tiek, kad dabar žiniasklaidos priemonių daugybė, specialiai ruoštis joms duoti interviu neturiu nei laiko, nei noro: jie paskambina – aš kalbu; kada jau čia galvosi apie sakinių preciziką. Va, rytoj vėl kažkokiai TV duosiu interviu – negaila, bet ruoštis – ne. Nelabai žinau, net kokia tema klausinės – koks skirtumas?

Skirtumas yra tada, kai tavo žodis ko nors vertas, daug sveria, kai yra pasirengęs klausytojas. Pavyzdžiui, apie universitetus, profesines mokyklas ir kolegijas galėčiau traktatą parašyti, pateikti raidos klaidas, dabartines problemas – bet kas klausys?

Turiu vieno žurnalo užsakymą parašyti straipsnį. Dirbsiu stropiai. Jei išspausdins – jums parašysiu.

Zhi, 2009-08-11 15:11:26

Manau, kad visada yra klausytojų, kuriems svarbu. Yra ir tokių, kurie nežino kitos nuomonės, nebuvo susimąstę apie įvairius argumentus pvz. dėl mokamo mokslo, kad mokamas mokslas mūsų visuomenei yra naudingiau arba priešingai. Šio komentaro esmė yra ta, kad klausytojus privalu ugdyti, o Jūs esate gimnazijos direktorius, esate gerbiamas asmuo, turite autoritetą ir dar Jums yra suteikiamas platus eteris (delfi.lt) ir Jūsų mintys sulaukia daugybę komentarų. Tai reiškia, kad Jūs turite skaitytojų, kurie galbūt per jauni ar per daug emocionalūs, tačiau juos juk galima lavinti ir ugdyti.

Dėl to visada yra skirtumas ką šnekate. Jei ne Jums, tai skaitytojams tikrai yra 🙂 Laukiu straipsnio!

Kristė, 2009-08-15 01:15:30

Skaitau šitą jūsų blogą ir išvada vienintelė peršasi – pasipūtęs, arogantiškas demagogas.

Burgis, 2009-08-15 08:54:16

Demagogijos pavyzdį, Kriste. Prašyčiau… Pasipūtimo pavyzdį, Kriste. Prašyčiau…