Užmokėjau bukagalviams…

Kuo giliau į eurozoną, tuo mažiau eurų, tuo daugiau zonos…

*

Turiu individualios veiklos vykdymo pažymą. Negaliu aš be veiklos… Mokau mokytus. Gaunu šimtą kitą litų. Turiu (ir noriu) sumokėti mokesčius.

*

Užvakar buvau mokesčių inspekcijoje. Didžiausiame kieme vos radau vietos automobiliui. Deklaravimo skyriuje – tikrai daugiau nei šimtas žmonių. Bet man pasisekė! Moteris prie registracijos pulto paklausė: „Gal jūs naudojatės e-bankininkyste?“

Atsakiau teigiamai, pultelį turėjau, mane be jokios eilės (jau paskui prie manęs išsirikiavo gal 20 žmonių eilė…) pasodino prie kompiuterio, prisijungiau prie banko, šalia prisėdo graži ir protinga moteris – per 10 minučių deklaracija buvo užpildyta (tai ne aš, tai ji, mano protingoji patarėja užpildė!), mokėtina suma man parašyta ant lapelio su visai rekvizitais! Laimingas išdūmiau namo, metęs žudantį žvilgsnį į visus laukiančius…

*

Vakar su savo protinga patarėja (kita patarėja, aš turiu daug protingų patarėjų!) sumaniau „Sodros“ deklaraciją užpildyti savo kompiuteryje. Susinervinau ties pirmu posūkiu: kas yra draudėjo kodas? Mečiau viską į šalį ir šįryt su visais popieriais ( keturi puslapiai – deklaracijos forma, septyni puslapiai – jos pildymo instrukcija, keturi puslapiai – VMI forma, pažyma…) nuvažiavau į „Sodrą“. Džiaugiausi, kad mokėjimo srityje kompiuteris buvo man parodęs: „Paskirtas specialistas…“. Iškart ir nuėjau pas man paskirtą specialistą. Kambaryje keturios specialistės, nė vieno lankytojo. Vėl apsidžiaugiau! Per anksti…

*

Žodis po žodžio pradėjo aiškėti, kad aš dar kažką turiu žinoti (kodas, pasirodo, tai man nežinomas kodas, to laukelio niekaip negalėjau užpildyti…), kad kažko nerodo VMI, kad… Žodžiu, man „paskirtas specialistas“ padėti negali, ką turiu daryti – pasakyti negali.

*

Sukėliau skersvėjį. Pasakiau, ką galvoju apie bukagalvių gaują, sukūrusią patyčių iš dirbančių žmonių sistemą. Už kokias nuodėmes aš turiu skaityti, mokytis tų bukagalvių sukurtas lenteles, formas, instrukcijas? Kas man už tai užmokės? Juk tai aš moku mokesčius! Nejaugi jūs, baukagalviai, negalite be patyčių, be mano papildomo darbo paimti dalį mano uždirbtų pinigų?!

*

Finalas: nepraėjo pusvalandis, ir tos visos specialistės sugebėjo užpildyti mano deklaraciją! Aha, sugebėjo! Be mano žinotos sumos, išsirikiavo trys mistinės sumos, kurių aš nei dydžio, nei kilmės, nei pagrįstumo ir dabar negalėčiau pasakyti. Nes gyvenu ne valstybėje, o zonoje. Kodėl ta „paskirtoji specialistė“ norėjo manimi atsikratyti? Kodėl kompiuterinė sistema nepritaikyta kirpėjams, virėjams ir gimnazijų direktoriams? Kodėl, po galais, VMI su „Sodra“ negalėjo susisiekti iki šiol, žada tai padaryti tik po metų?

*

Dabar jau tikrai noriu emigruoti į Angliją, Airiją, Švediją… Nes paklausai „Emigrantų“ laidos, pakalbi su ten gyvenančiais ir dirbančiais – pavydas ima! O mūsų valdžios bukagalviai dar šimtą metų neišmoks taip dirbti. Pamatysite.

Atsakymai

Burgis, 2013-04-18 11:47:16

Reitingams…

Saulius, 2013-04-18 12:21:39

iki šiol Jungtinėje Karalystėje apie išmokėtas lėšas darbuotojui buvo darbdavio prievolė pranešti metų bėgyje. Bijau suklaidinti dėl šio termino, bet esmė tame, kad konkretaus asmens pajamos valstybinėje sistemoje atsispindėdavo su geroku uždelsimu. Tačiau ekonomika smunka, biudžetas darosi vis kūdesnis ir bitai pradėjo skaičiuoti savo “kapeikas”. Nuo šiol informacija apie įvykdytą mokėjimą turės būti perduota jų “sodrai” (ar kaip ji ten) iš karto. Įstatymą parengė, paskelbė ir jį jau privalu vykdyti, o štai valstybinis saitas kuriame turi būti pranešama informacija dar neveikia. Vyksta techniniai darbai. Laikui bėgant vis labiau panašėja, kad anglijos, airijos, švedijos jau nebe ten kur jos anksčiau buvo, o kažkur kitur. Baisu ištarti, bet gal net pakeliui link Lietuvos. 🙂

petras, 2013-04-18 12:54:56

Šiaip emigruoti manau visai nesudėtinga, jei tikrai norite.

jelena, 2013-04-18 15:28:06

Burgiui:спокойствие,только спокойствие:)Tik pagalvokite,Jus turite su jais reikalų vieną kartą metuose.Koks Jus laimingas žmogus palyginus su tais,kurie bendrauja pastoviai.O už skersvėjį Jums didelis ačiu:)

sonata, 2013-04-18 16:33:56

Brrr… supratau, kas manęs lauktų, jeigu neturėčiau draugės buhalterės. Turbūt jau seniai sedėčiau zonoj, nors mokesčius moku, o supildyt tą krūvą formų mano dviejų aukštųjų nepakanka. Į senatvę dar yra kur tobulėt…

Rokas, 2013-04-18 16:43:38

Praėjo ir man šis periodas…

Individualia veikla besiverčiantys Kovo mėnesį buvo „pamaloninti“ papildoma deklaracija SoDrai, kuri, faktiškai, priimta atgaline data.

Mano laimei man kliuvo gana protinga ir maloni priskirta darbuotoja ir viską padėjo supildyt, paaiškino ir patikino, kad kitąmet jau tai galėsiu atlikti pats internetu (greičiausiai, e-parašo reikės…)

Tas Sodros ir VMI vaikų darželio žaidimas tikrai erzina…

dalia, 2013-04-18 17:24:47

O tai pačios mokesčių inspekcijos darbuotojos(-ai) neturėtų savų deklaracijų pildyti? Juk tarnautojos.

Aušrius, 2013-04-18 18:09:44

Aš mačiau tas angliškas deklaracijas. Manau, kad ten klaidų galima privelti ne mažiau. Bet čia yra nusistovėjęs kitoks požiūris. Anglai nekrauna tų visų keblumų ant eilinių piliečių sprando. Ir kam krauti? Vis tiek nesusitvarkytų. Dauguma anglų net sakinio savo gimtąja kalba be klaidų neparašo… Aš esu samdinys, tai darbovietė viską sutvarko. Gaunu tik ataskaitas. Dauguma turi sudarę sutartis su firmom, kurios visus šituos popierius tvarko. Paslaugos ten mokamos, bet niekas nesiskundžia. Matyt, atsiperka. Tiesiog Lietuvoj sistema nenusistovėjus. Ir nenusistovės! Argi maišomoj baloj dumblas nusistovi?

Arvydas, 2013-04-19 06:47:48

…yra dvi žmonių rūšys-bukagalviai ir smailiagalviai.Smailiagalviai dar kartais vadinami kiaušingalviais,nes jų galva yra į viršų smailėjanti ,kaip smailus kiaušinio galas.Tarp šių didelių žmonių grupių nuolat vyksta nepaskelbtas karas , dėl amžino klausimo -iš kurio galo mušti kiaušinį.Reikia suprasti tą dialektinį priešybių vienybės dėsnį ,kuris sako ,kad viename kiaušinyje būtinai turi būti abu du galai -smailas ir bukas.Mano neužmirštamas matematikos mokytojas vartodavo dar tokią sąvoką ,kaip TEŠLAGALVIAI-rekomenduoju-ji ne taip įgrisusi,kaip pvz,bukaprotis,bukagalvis.Pagaliau ,kuo gi kaltas žmogutis,kurį vaikystėje jo mamytė keptuve per galvytę mušė-taip ir tapo jo galvytė buka.

Arvydas, 2013-04-19 06:56:37

Jelena-prajuokinot -iškart prisiminiau dar vieną dainelę -ostrov nieviezienija v okeanie iestj-tam žyvut niesčastnyjie liūdi dikary-tinka mūsų situacijai.Kažin ,kaip pas tuos laukinius su deklaracijomis-krakadyl nielovitsa ,nierastiot kakos-aj aj aj-bet mokesčius tai vistiek reik susimokėt už NEPAGAUTĄ KROKODILĄ…

Simona, 2013-04-23 15:27:42

Samdykite žmones, kurie jums užpildys deklaracijas. Tam ir egzistuoja įvairios profesijos 🙂

Burgis, 2013-04-24 08:00:43

Simonai: visada pasirengęs tai daryti! Tiesą sakant, dabar samdome žmones daugybei darbų, nes mes patys dirbame daugybę darbų. Bėda ta, kad neturiu laiko net susirasti tinkamų darbuotojų…

Aušrius, 2013-04-24 15:39:16

Iš tiesų man visada nedavė ramybės nelogiška sistema. Mes mokam atlyginimus biurokratams, bet jie savo darbo nepadaro. Jie sukrauna savo biurokratinius rūpesčius ant mūsų sprando. Tada dar mokame konsultantams, kad jie su tais mūsų įpareigojimais išsiaiškintų. Bet tai nėra pinigų švaistymas. Kaip tik tie konsultantai padeda mums sutaupyti laiko ir pinigų. Biurokratai? Negali sakyti, kad jie nereikalingi. Juk valstybę reikia kažkaip valdyti. Tai vienas iš kelių įrodymų, kad mūsų pasaulis yra baisiai netobulas. Gal kas įsivaizduojat geresnę sistemą?

alvydas, 2013-05-22 12:14:03

Labai keista, kad taip raso geriausios Lietuvoje gimnazijos direktorius…as irgi vykdau Indv. veikla ir nuo 2006 m. kasmet deklaruoju savo pajamas. Aisku buna pastoviai nesklandumu su tuo deklaravimu, ypac siais metais, kai reikia ne tik VMI, bet ir SODRAI deklarauoti..Bet, kad taip burnociau pries savo valstybe, jos tarnautojus…tikrai neisdrisciau…Juk mes, tame tarpe ir KTU juos ruosiame…

Burgis, 2013-05-22 14:28:54

Alvydui: kas yra valstybė? Tai Jūs ir aš, tai mes visi. Valstybė yra abstrakcija, o žmonės yra realybė. Aš kalbu apie bukagalvius, bet ne apie Jus. O Jūsų pasyvumas – bukagalviams atgaiva… Aš mokau gimnazistus taip, kad tokio idiotizmo valstybėje neliktų.