Vadybos pasakėlės suaugusiems

Nuvažiuoju į Vilnių, Mildutė miega, o aš skaitau vaikų knygynėlyje rastas knygas. “Sunkių” neskaitau, nes nemėgstu palikti nebaigtą skaityti knygą. Skaitau kažkieno dovanotas šiuolaikines knygas apie verslo, gyvenimo sėkmę. Ne vieną tokią čia jau recenzavau. Dabar pasirinkau dar “lengvesnę” – apie vadybą. Patys autoriai pripažįsta, kad ją galima perskaityti vienu-dviem prisėdimais. Knygelėje iš tiesų pasirinktas dėstymas pasakos forma: yra slibinas, yra dvyliktas matmuo ir kitokie niekai, bet autoriai tiki, kad taip jie pasakys man ir jums labai svarbių dalykų…

Nemanau, kad jūs ieškosite tos knygos, nes:

  1. Kas per mada akivaizdžius dalykus (žr. “bloknotą”) pateikti taip, lyg mes būtume iš Mėnulio? Gal tie amerikiečiai ir yra tokie žiopli, bet tik ne mes!

  2. Jei užtenka tik tokių pasakėlių, kaip pagerinti vadovavimą, tai kodėl nepagerinote? Kodėl sukėlėte krizę? Kodėl jūsų žmonės šaudo kitus, netekę darbo?

  3. Kas per įprotis versti į lietuvių kalbą, leisti knygas storais viršeliais, jei turinys – lėkšta pasakėlė? Nejaugi “Hansabankas” ja tiki ir kitiems tikrai rekomenduoja? Nejaugi pagal šią pasakėlę mokomi banko darbuotojai? (Turbūt mokomi: žinau, kad ir jūs ne kartą kalbėjote su didelės bendrovės tarnautoju, kuris kalba kaip robotas, sako išmoktus sakinius, šypsosi išmokta šypsena… Man su tokiais nejauku, o jums?)

  4. Kas tinka amerikiečiui – netinka lietuviui! Kai tas amerikietis akinamai balta šypsena, bet tuščiomis akimis, mane pasitinka, paklausia “How are you?” ir net neišgirdęs atsakymo eina šalin, aš prisimenu žemaitį, kuris niūriai, bet nuoširdžiai, klausia: “Nu?” Man patinka tas žemaitis!

  5. Kodėl vadovas visais būdais turi stengtis įtikti pavaldiniui, skatinti (“zapinti”) jį? Ne, kapitalizmas numato efektyvesnį kelią: pakeisti pavaldinį! Darbas – ne pramoga, motyvus dirbti gerai turi susirasti pats. Arba susirasti kitą darbą.

  6. Nepatinka vadovauti – nevadovauk, o ne pasakėles mokykis, kad patiktų. Man patinka, nors beveik su visais “kas blogai” punktais sutinku. Bet nesutinku, kad tai taip blogai, jog negali gėrėtis rezultatais! Aš be jokių “zapinimų” matau, kad vieni žmonės dirba puikiai, išradingai, kūrybingai, o kitiems jokie “zapinimai” nepadėjo ir nepadės. Ir kodėl kas nors turi stengtis tinginį paversti darbštuoliu?

Pikčiausia, kad dabar visokie nemokšos rašo panašias knygeles ir vadina jas disertacijomis, monografijomis, “lipdo” iš pasakėlių vadybos mokslą. Gaila vėjais paleidžiamų pinigų ir laiką gaištančių žmonių (skaitančių tokias pasakėles).

Atsakymai

GL, 2009-11-29 18:32:29

Bravo! Pritariu 100%

Siaip man tokios ir panasios vadybos knygeles “101 ar 150 budu tam ir anam” atrodo panasiai i Uspaskicho 111 (ar 1111?..) dienu.

Nors kartais jos ir buna paremtos mokslu, bet to mokslo dazniausiai trupiniai, be to neaisku kaip surinkti ir interpretuoti…

Deja to pasekoje galima teigti, kad zmones, kurie mokosi is panasiu knygeliu, o po to valdo dideles kompanijas (t.y. dauguma turinciu MBA laipsni, aisku ne visi…) yra zalingiausi visuomenei individai (na bent vakaru visuomeneje – autoritarinese galbut valdininkai)

Darth Vader, 2009-11-30 09:33:12

o čia visas biznis. “Praturėjau aš – noriu, kad praturtėtumėte ir Jūs”, tik pirkit mano knygą kietais viršeliais už 100 litų. Jūs pirkit, o aš, protingas, užsidirbsiu. Jei taip būtų paprasta: pasakei, pabarei, pagyrei – ir milijonas atplaukia – visi turbūt būtume milijonieriais.

teisingai Burgis sako: pasakos prieš miegą.

Giedrius, 2009-11-30 15:37:23

Tapot populistu, bent jau dėl 2.

Sutinku, kad krizės metu kur kas paprasčiau pakeisti darbuotoją nei priversti jį dirbti. Tarkim, KTUG pakeisti vieną iš mokytojų. Teko taip daryti ? :).

Aš manau, kad tokių knygų nereikia laikyti Biblijomis. Tai gali tikti tam tikrom įmonėm. Tie patys 3/4 punktai yra naturalūs firmoms, kurios remiasi pigia darbo jėga ir didele jos kaita – darbuotojams pateikiama instrukcija kaip greitai ir tiksliai atlikti darbą, ką kada sakyti. Maksima, bankų kasos, lintel – visi dirba pagal daugiau mažiau formalizuotą schemą.

Kitoms – tai visiškai netinka.

O jei norite pasiskaityti lietuviškų šedevrų, (ne)rekomenduoju http://www.senukai.lt/verslumas/

Burgis, 2009-11-30 16:02:39

Giedriui: keisti KTUG mokytojus – pats sunkiausias darbas, todėl pats jį ir dirbu. Deja, teko keisti ne vieną mokytoją…

Rokas, 2009-11-30 23:40:51

p. Burgi, o kodėl teko keisti mokytoją? Nebūtina minėti nei pavardžių, nei kokių nors detalių. Bet man tiesiog smalsu, ką reikėjo mokytojui padaryti ne taip, kad jis būtų atleistas?

Burgis, 2009-12-01 09:19:04

Per 20 metų teko keisti mažiausiai 8-10 mokytojų ir visus – dėl kvalifikacijos, negebėjimo dirbti, dėl mokytojų ambicijų nesuderinamumo su gimnazijos poreikiais. Bet keista tai, kad kur kas labiau įsiminiau tuos, kurie išėjo patys, nors buvo labai reikalingi gimnazijai. Žinau, kad ne visada buvo mano kaltė (nesugebėjau įtikinti, pasiūlyti geresnes sąlygas ir pan…), bet vis tiek labai gaila tikrų švyturių, šviesulių, asmenybių. Paminėsiu tik keletą: chemikas dr. doc. Mindaugas Edvardas Šiūša, anglistės Audronė ir Vilmantė, istorikė Aušra, dvi lituanistės, matematikos profesorius, informatikos korifėjus (matote, vis mažiau išduodu informacijos, nes tie žmonės vis dar kažkaip susiję su KTU, KTUG, mokyklomis; yra viltis!).

Mykolas Okulič-Kazarinas, 2009-12-01 13:58:20

Pritariu. Atrodo, kad knygos autorius painioja žanrus.

Kažkada skaičiau knygelę „Radijas ir televizija – tai labai paprasta“. Mokiniui suprantama lengva kalba išdėstytas šių sistemų veikimas. Neskaičiau knygos „Linux žaliems“, bet manau, kad tokia knyga galėtų suprantamai išaiškinti kompiuterio vartotojui (ne programuotojui) kaip paprastai atlikti kasdienius darbus šia sudėtinga sistema. Yra sudėtingesnių dalykų, kurių neįmanoma išdėstyti 100 p. knygelėje. „Patarimai kaip suprojektuoti branduolinį reaktorių“, „Vadovavimas bankui – tai labai paprasta“. Juokingai skambėtų? Kai kurie knygų autoriai nemato skirtumo. Tiksliau, autoriai gal ir mato skirtumą, bet knygas rašo skaitytojams, kurie nemato skirtumo.

inn, 2009-12-01 18:42:56

Ir kodėl kas nors turi stengtis tinginį paversti darbštuoliu?

dėl padidėsiančios naudos aplinkai, pačiam asmeniui, visuomenei?

D., 2009-12-01 18:57:33

Mykolas Okulič-Kazarinas: kodėl sakot jog Linux sudėtinga sistema? Windows paprasta? gal ankstesnės Linux versijos ir daugiau skyrėsi nuo windows. Pabandykit Ubuntu 9.10.

inn 2 D, 2009-12-01 19:30:40

🙂 , pabandykit linux panaudoti kam daugiau nei interneto naršymui (kas vis dar irgi nelabai kaip) ar raidžių rinkimui, medijų, vaizdo, garso generavimui bei montavimui pvz

D., 2009-12-01 22:31:39

čia kalba ėjo apie paprastus kasdienius darbus. O jūsų paminėtiems darbams yra integruotos programos GIMP, Openoffice ir t.t., kurios nedaug kuo skiriasi nuo populiariausių programų. Aišku jei kas įpratęs dirbti su Photoshopu tam reikia laiko persiorientuoti :).

Justas, 2009-12-01 23:28:43

Ne veltui knygose “šimtas būdų kaip uždirbti milijoną”, pirmasis neretai atrodo taip:

  1. Parašyti knygą “šimtas būdų kaip uždirbti milijoną”. Tokie jau tie amerikiečiai…

Rimas, 2009-12-02 00:25:20

GIMP iki Photoshop’o kaip ežiukui iki mėnulio. Pėsčiomis.

OpenOffice’ą 2007-tasis MS Office taip pat aplenkė visu ratu.

petras, 2009-12-02 13:23:49

Pirmą kartą gyvenime įsijungus kompą ir vindofsai ir linuksai būtų labai sudėtinga sistema :P:P. ir beja norėčiau paklaust suprantančių: dos’as tai operacinė sistema ? o nortonas tai turbūt ne os buvo, panašiau kaip “exploreris” daba ?

D., 2009-12-02 13:41:16

Rimas: o kiek paprastas vartotojas išnaudoja MS Office funkcijų ar to pačio Photoshopo?

Pentium100, 2009-12-03 13:45:27

petrui:

Disk Operating System tai OS. Norton Commander tai tiesiog programa patogesniam failų tvarkymui.

Rimas, 2009-12-05 06:35:39

D.: apie 10-20%, tačiau kiekvienas naudoja skirtingus 10-20%, todėl reikalingas visas 100 =)

“Paprastas vartotojas” kaip ir bet koks “statistinis vienetas” neegzistuoja.

Mykolas Okulič-Kazarinas, 2009-12-20 02:27:36

Atsakau į tai, kas buvo sakyta man: Jei sistema leidžia paprastai atlikti paprastus veiksmus, tai nereiškia, kad ta sistema yra paprasta.

Ne pirmi metai visų mano kompiuterių operacinė sistema yra Linux. Darbo vietose kažkada buvo RedHat ir kt., tačiau perėjau prie Baltix anksčiau, negu Baltix pradėta kurti Ubuntu pagrindu. Serveriuose paprastai instaliuoju Ubuntu Server (1, 2).

Taigi, šį tą žinau apie šios operacinės sistemos galimybes (naudojuosi nedidele jų dalimi). Tuo tarpu Baltix be problemų naudojasi dauguma mano studentų, draugų, mano tėvai.

Ubuntu – tai kaip mano automobilis su automatine greičių dėže. Sėdi ir važiuoji. Bet pasidomėjęs išsiaiškini, kad gali keliais būdais valdyti kokią maksimalią pavarą jungti. Man automobilį pardavęs asmuo nežinojo mygtukų ant jo vairo paskirties. Atradau, kad tai automatinis greičio reguliavimas. Mano Ford Focus yra daug sudėtingesnis už Zaporožietį, nors paprasčiau valdyti Fordą.

Undrius, 2009-12-22 14:20:50

Noreciau gryzti prie vadybos. Kokia knyga apie vadyba yra verta demesio p. Burgio nuomone?