Vasara. Atlyginimų mistika.

Visos mano moksleiviškos vasaros parduotos “Gegužės 1-osios” kolūkiui (Klaipėdos rajone). Kol buvau mažesnis, daržus ravėjau, šieną grėbiau ir kroviau, durpynuose dirbau ir kt. Bet greitai visi pastebėjo, kad šakės nėra tas įrankis, kuriuo efektyviai mosuoja tas vyrukas… Buvau paaukštintas – tapau brigadininko padėjėju, apskaitininku. Matuodavau laukus, dalydavau “normas” (moterys turėdavo savo runkelių, linų ir kt. “normas” ravėti, rauti…), skaičiuodavau kolūkiečiams atlyginimus už kiekvieną dirbtą dieną.  Tai įdomiausia!

Susirenka kolūkiečiai ryte į “brigadą” (kolūkio padalinio centras), išsirikiuoja prie Burgiuko stalo ir “atlieka išpažintį”. “Vakar, – sako Martynas, – parvežiau keturis vežimus šieno iš Pleškučių į Pjaulus. Didelius vežimus!” Aš mintyse iškart sumetu: vežei ne tris kilometrus, o tik pusantro, nes žinau, kur tas šienas ir kur ta daržinė. Vežei ne 700 kg vežimą (taip numatyta “normose” – dokumente, kuriuo vadovaujuosi), o tik 500 kg. Norėdama nuslėpti suktybę, vežimo priekį ir galą krovėja iškėlė, kad kartis, prislegianti vežimą, būtų aukštai, bet juk vežimo vidurys buvo tuščias, tuščias…

Kai kolūkiečiai išsiskirsto dirbti, aš atsiverčiu savo instrukcijas, “normas” ir imuosi skaičiuoti, vis pagalvodamas, kaip kuris mane norėjo apgauti. Kartais brigadininkas Simas užmeta akį į mano skaičiavimus ir tarsteli: “Pridėk Steponui “vagojo bulves, 0,5 ha”, nes jis turėjo arklius pasikaustyti…”.

Mistika prasidėdavo mėnesio pabaigoje. Prisėda Simas su apskaitininku prie manęs ir diktuoja: “Pridėk Petrui “taisė kelius, 8 val.”; pridėk Antanui “kirto krūmus, 16 val.” Atlyginimas buvo tarifinis ir valandinis. Mane jau tada stebindavo, kaip tas Petras tą pačią dieną taisė kelius ir dar parvežė tris vežimus šiaudų?! Bet niekas dėl tarifinių ir valandinių darbų sankirtos nesijaudindavo… O kelius gali taisyti kiek nori, krūmų mūsų brigadoje buvo į valias – kas patikrins?…

Simas pasirūpindavo, kad tie, kurie dirbo stropiai, sąžiningai (džiaugiuosi, kad ir mano tėvas buvo priskiriamas prie jų!), nepriklausomai nuo mano “buhalterijos”, uždirbtų apie 100 rublių per mėnesį. Tai mane baisiausiai stebindavo: tai kam ir skaičiuoti, jei rezultatas iš anksto žinomas?

***

O dabar jūs, mieli mano svečiai, pasakykite, kaip paskirstomi atlyginimai biudžetiniams darbuotojams? Ar aš, direktorius, turiu gauti daugiau, ar pasantro “krūvio” turintis mokytojas – ekspertas? Kiek kartų fakulteto dekano alga turi būti didesnė ( mažesnė) už eilinio docento algą? Kodėl teisėjas turi gauti daugiau už chirurgą, kuris tą teisėją operuoja? Kas turi uždirbti daugiau: troleibuso vairuotoja Jadzė ar taksi vairuotojas Klemensas?

***

Vis laukiu, kada starkevičiūtės, šimašiai, glaveckai, šemetos atskleis tą valstybės paslaptį, kada visų universitetų ekonomikos studentai galės išguldyti ALGORITMĄ, kaip tai paskirstoma. Tada tauta nurims, visi viską žinos ir tokiems, kaip geras žmogus Simas, nebereikės patarti: “prirašyk – kirto krūmus…”.

Atsakymai

sonata, 2009-06-12 10:00:26

viską galima “sunormuoti”, “aprašyti”, jei dirbtume tik su mechanizmais. Bet kaip įsprausti viską į pareigines instrukcijas ir visokius ISO standartus, kai dirbam su žmonėm? Ar tamsta mokytojas, paaiškinęs vaikui papildomai uždavinį, per pertrauką turi lėkti “prisiduoti”, kad atliko darbą? Ar slaugytoja, perrišusi papildomai po operacijos kraujuojančią žaizdą, irgi “turi prisidavinėti”? Nes juk dirbo. Darbas turi būt apmokamas. Va kaip Airijoj – pakliuvo brolio žmona į avariją; su galvos trauma nuvežta į priėmimo skyrių. Gydytojas pagal jų algoritmą apžiūri tik tada, kai prie sutrenktos vietos pridėtas ledas. O “ledus dedančios specialistės, kuri gauna už tai pinigus”, tuo mentu nebuvo. Apžiūra vyko tik po valandos, kai pagaliau minėta “specialistė” atliko savo pareigas. Nes daktarui išimti iš šalia stovinčio šaldytuvo ledą nepriklausė pagal pareigines instrukcijas. Kuriozas? Kitas reikalas, kad mūsų viduriniojo socialinio sluoksnio atlyginimai kelia pašaipą, tada belieka apeliuoti į darbą “iš idėjos”- kaip vakar per Žinių radiją ir padarė vienas Sveikatos apsaugos ministerijos valdinikas, palaimindamas kažkurios Šiaulių rajono slaugos ligoninės gydytojų atlyginimų sumažinimą iki 700 lt. Kažin, kurioj Maximoj galima būtų atsiskaityti valiuta “iš idėjos”…

Giedrius, 2009-06-12 10:28:37

“Išguldytas ALGORITMAS”…

http://www.lrytas.lt/?data=20090612&id=akt12_a1090612&sk_id=99&view=2

Burgis, 2009-06-12 10:56:50

sonatai; žaviuosi, kaip greitai reaguojate! Bet klausimas šiek tiek kitoks: kas ir kaip nustato atlyginimus?

sonata, 2009-06-12 11:04:47

na mums tai atlyginimus nustato Ligoniu kasos pagal ministerijos patvirtintus įkainius, kuriuos matyt suskaičiuoja pagal palubinsko metodika:)

Jovita, 2009-06-12 15:46:03

Tarkim mano kompanija samdo konsultantus ir jie atlieka rinkos tyrimus suzinoti kokius atlyginimus moka musu konkurentai. Sudetingi tie tyrimai ir musu kompanijos modeliai, bet galiausiai po poros menesiu svarstymu atlyginimai nuostatomi taip, kad geriausi darbuotojai turetu gauti (ar bent jaustis, kad gauna) daugiau, nei konkurentai moka, o prastesni darbuotojai turetu gauti maziau, nes nelabai butu gaila, jei jie iseitu pas konkurentus. Oficialiai personalo skyrius ir vadovybe pristato praeitu metu finansinius rezultatus, ekonomines ir rinkos salygas musu vietoveje ir konsultantu tyrimu rezultatus. Na ir kas? Visi jauciasi “nenuskriausti”:)

As dirbu finansiniuose vertinimuose – tai tokia subtili sritis, tiek reikia prielaidu, kad galiausiai galima bet koki skaiciu pateisinti… Kaip sakant apie tuos modelius: “garbage in – garbage out”. Rinka yra geriausias rodiklis…

Naujokas Vytautas, 2009-06-12 19:47:25

1981 m. spalio mėn. 2 sav. buvau praktikoje šiame ,,Gegužės 1-osios” kolūkyje.Nustebino senas kontoros pastatas, nors kolūkis buvo pirmaujantis Klaipėdos rajone, ir posakis ,,tvarka kaip prie vokiečio”.

Pirmininkas vokiška pavarde (gėda,bet gerai neprisi-

menu,galūnė lyg – bergas) labiau rūpinosi kolūkiečių darbo sąlygomis, nei savo kabineto apstatymu…..

drea, 2009-06-12 21:58:49

tie patys fizikos desniai, kuriuos mama vaikystej moke: vire vire kose, sedi vaikai atsilose, tam dave kausa (lenkiam nysti), anam dave sauksta (lenkiam smiliu), … o anam ir neliko. Kieno pirstai ilgesni.

Jovita, is esmes efficient market ‘turetu’ nustatyti, tik visi modeliai griuva susidurus su social behaviour, heterogogenous expectations ir informations lags. O valdiskame darbe rinka isvis neegzistuoja.

Vieni pasitenkina darbu ir nejauciau apmaudo del atlyginimo, kiti ivertina savo darba rinkoje ir atitinkamai issikovoja savo atlygi, treti sukasi, dar kazkas prisitaiko prie atlyginimo…

o gal atlyginima nustato pats zmogus, jeigu tobulejimas ir galimybes begaliniai

sonata, 2009-06-12 22:13:53

kažkada skaičiau taip vadinamas “savipagalbos” knygas – “Tikroji sėkmė” ir panašias. Atrodė lėkšta… Bet mūsų šefas per kažkokią vadybos pamokėlę liepė užsirašyti sau sumą pinigų, kurią norėtume uždirbti per metus. Užrašiau kaip man atrodė nerealų skaičių, padėjau po darbo stalo stiklu – kad užkliūtų akys kiekvieną kartą. Per tuos metus kilo kvalifikaciją, atsirado nemažai papildomų darbų – metų gale suma buvo ta, kuri užrašyta. Tegul sutapimas, bet 100 porc. sutinku su drea :”o gal atlyginima nustato pats zmogus, jeigu tobulejimas ir galimybes begaliniai”. Daug kur mes patys apsibrėžiam savo galimybių ribas, nesistengdami išsiveržti iš primestų rėmų.

Jovita, 2009-06-12 22:38:22

Drea, smalsumas tiesiog nenumaldomas – o kokia Jusu profesija? Panasius angliskus terminus as kaip tik naudoju finansinese rinkose:)

Nera tie modeliai tokie jau paprasti:) Ne visi darbuotojai tiek pat gauna, ne visi darbuotojai tiek pat dirba, ne visi, kurie daugiau dirba daugiau gauna. Sonata, bet butent taip, kaip Jus papasakojote tie modeliai ir veikia. As aiskiai zinau, ka man reikia nuveikti, ko ismokti, ka pasiketi, kad mano atlyginimas butu butent toks, kokio noriu… Per pora metu pirmuju darbo metu toje pacioje specialybeje mano atlyginimas daugiau nei padviguvejo. Ir dirbau, ir vaikus auginau, ir vakarais mokiausi. Isejau is darbo, nes maniau, kad atlyginimas turejo buti didesnis. Buves bosas pasiule daugiau, bet per velai. Ir issisprende informational lag… Kitiems atlyginimas pakilo tik 15% per tuos du metus. O kodel valstybiniams darbuotojams to negalima pritaikyti? Jie negali susirasti kito darbo? Ju patirtis niekam nereikalinga? Antra vertus atlyginimas nera svarbiausias darbe.

stasiukas mykolaitis, 2009-06-12 22:45:46

cia kontroliuojancios valdzios apologetika ar detektyvo holmso memuarai? zmogus turi gauti tiek kiek jis nusipelne. ir visiskai normalu kad kazkas gauna daug, o kazkas mazai.

drea, 2009-06-13 16:10:06

Jovita: em, studentas 😀 atsiprasau, kad terminai angliski, nuosirdziai nezinau lietuvisku atitikmenu. o del valstybinio darbo, tai itarciau, kad ten labai jau stipri koreliacija ir causality 🙂 Beto nera atledimo mechanizmo, nera atskaitomybes, sunkiai ivertinami rezultatai, kuriu nieks ir nevertina, o svarbiausia nera konkurentu, nes privatus sektorius veikia visiskai kitokiu principu. Jeigu vartingas valstybes tarnautojas nori begt, tegu tik bega, i jo vieta dvidesimt kitu suneliu, tetu, draugu, ‘is virsaus’ ir pan. laukia.

Del atlyginimo svarbumo nesutikciau. Jis nesvarbus jeigu ir tik jeigu zmogus save pilnai patenkina darbu. Visais kitais atvejais jo svarbumas kogero svyruoja nuo ‘vienas is faktoriu’ iki ‘svarbiausias faktorius’.

Bet cia tik idejos.

vyr, 2009-06-13 18:16:01

Atlyginimus nustato atitinkamos ministerijos. O va kaip čia taip atsitiko, kad valdžia neseniai pareiškė, jog metams pinigų neužteks ir viskas. Tada arba neapmokamos atostogos, arba kažkiek laiko dalis etato. Ir tam patvirtinti pademonstruotos skaidrės, iš kurių matyti, kad pinigų kaip ir užtektų… Bet turbūt dalis jau yra “prašniota”. Ir antro darbo nebeliko, nes mokyklų uždarymo metas. “Okupantai” pristatė didžiausių gražiausių mokyklų kiekviename kaime. Išsivadavom ir nebereikia.

Burgis, 2009-06-15 08:30:52

stasiukui ir vyr: jau atsakėte į klausimą? Jums jau aišku, KAIP nustato, KAIP diferencijuoja? Niekas neaišku, todėl “stasiukas” pyksta… Gali būti, kad tas jo pyktis peraugs į bolševikinį: iš vienų atimti, kitiems atiduoti.