Verslo pateikčių konkursas

Verslo pateikčių konkursas anglų kalba – puikus anglų kalbos mokytojos ekspertės Laimos Kalvaitienės išradimas! Penktadienį penktajame šalies moksleivių konkurse dalyvavo 15 šaunių komandų iš įvairių Lietuvos miestų. Galite klausti, diskutuoti ČIA, bet dalyviams pažadėjau parašyti 15 teiginių, pastabų, nuostatų apie pateiktis, todėl tą ir darau:

  1. Nebūk rūstus, niūrus, liūdnas. Klausytojas (žiūrovas) nusipelnė tavo teigiamų emocijų.

  2. Aiškiai pasakyk, kas tu, iš kur. Nors esi žvaigždė, nemanyk, kad visi tave pažįsta, žino, iš kurios tu bedrovės (mokyklos), iš kurio miesto.

  3. Įžanga turi būti trumpa. Jau po 30 sekundžių visi turi suprasti pateikties esmę.

  4. Tave turi girdėti! Mikrofonas padeda vienam iš penkių, kitiems – kenkia, nes dauguma nemoka mikrofonu naudotis. Be to, mikrofonai tam ir sukurti, kad blogai veiktų. Kalbėdamas į mikrofoną nesisukiok, nekeisk atstumo, pats klausyk ir stebėk klausytojų reakciją.

  5. Kalba turi būti kaip upelio tėkmė. Turi būti lėtesnių ir greitesnių intarpų, turi būti vingių, bet visa tai turi būti sklandu, gaivu, patrauklu.

  6. Nesakyk ir nerodyk to, kas savaime aišku. Pelnas, aišku, didėja, kokybė, aišku, gerėja, vadovai, aišku, puikūs, ryšiai, aišku, plečiasi…

  7. Nerašyk juodai tamsiame fone arba baltai – šviesiame. Aiškiausiai matyti geltonos raidės tamsiai mėlyname fone arba tamsiai mėlynos raidės – geltoname fone.

  8. Neskaityk to, kas parašyta skaidrėse! Patikėk, žiūrovai moka skaityti. Negaišk laiko „dubliui“, pasakok ką nors svarbaus, įdomaus, susijusiam su tuo, kas rodoma, parašyta.

  9. Nerodyk daugiau, nei galima „praryti“. Jei tik 5-10 proc. skaidrės informacijos galima perskaityti, įsiminti, išmokti – išmesk tą skaidrę. Išimtis, jei skaidrėje yra tik dekoracijos (lentelės, grafikai, tekstai irgi gali būti tik dekoracijos) – ne informacija.

  10. Pateik įdomybių, netikėtumų. Nanometras yra toks ilgis, kiek barzdos plaukas paauga per vieną sekundę. (Ačiū prof. R. Bansevičiui) Šito greitai nepamirši…

  11. Turėk manevro galimybę. Seminaras užsitęsė, skaitytojai pervargo, tu pats nori valgyti – „prasuk“ keletą skaidrių greitai, nes tai buvai numatęs. Ilgiau laikyk tą skaidrę, kurios tema auditoriją sudomino, greitai „užversk“ tą, kuri į šią auditoriją „nepataikė“.

  12. Neužversk žiūrovų menkniekiais. Vien karpant nagus, neįmanoma numesti svorio. (Ačiū A. Kulikauskui). Tai tau viskas atrodo reikšminga, o auditorijai nesvarbu, kad būtent tiekimo skyriaus transporto padalinio viršininko pavaduotojas atsakingas už tinkamą atliekų sandėliavimą…

  13. Pasirūpink skaidrių „konstantomis“. Keli žiūrovai gali ateiti pavėlavę, keli gali būti trumpam užmigę – gera, kai kiekvienu momentu kiekvienoje skaidrėje matyti, kas čia apie ką pasakoja, kiek skaidrių liko, kokie yra pateikties akcentai.

  14. Ką dar, be kalbos ir skaidrių, gaus klausytojai? Parodysi kokį nors gaminį? Duosi paragauti? Visiems ar bent kai kuriems įteiksi (praloši?) po dovanėlę? Nepamiršk: geriau maža dovanėlė, negu didelis ačiū! Leisk žiūrovams pasimėgauti tavo elegantiška išvaizda, galbūt kokia uniforma, o gal tik „firminiu“ kaspinėliu, kepuraite, lazdele ir pan.

  15. Išmok kurti geras diagramas. Trimate skrituline diagrama dažniausiai ne informuoji, o dezinformuoji. (Ačiū prof. S. Masiokui). Daugiau nei penki stulpeliai histogramoje (stulpelinėje diagramoje) mane varo į neviltį…

Kelią įveikia einantis. Ačiū einantiems!

Atsakymai

Burgis, 2007-04-29 10:51:04

Prie tų ekspromptu salėje užrašytų pastabų pridurčiau dar vieną, esminę: ką žmonės mato – skaidrę ar lektorių? Klauso lektoriaus, ar nagrinėja skaidrę? Kas ką užgožia ar papildo?

Gal ir nevykęs palyginimas, bet priminsiu, kad intymiausiu momentu kalbėti netinka!

Kartais rodant skaidrę tiesiog būtina patylėti…

Vilius, 2007-04-30 15:24:42

Ka as galiu pasakyti, sie punktai yra nenauji ir daugumai manau girdeti tik aisku skirtingose vietose ir situacijose, labai saunu matyti susistemintus punktelius. pagal tai kiek punktu uzsizymejau, galiu pasakyt kad dar yra kur tobulet, ir manau kitais metais vel stengsimes.. nesvarbu, kad kuri vieta ar ta pati kaip siemet ar ne… svarbiausia procesas ir patirtis, kadangi sioje srityje dar yra kur tobuleti laukite ir bijokite musu ir kitais metais.. 🙂 sekmes einantiems…

Dalyve, 2007-05-01 15:23:20

Kaip sakoma: “gali buti geriau”, apie si rengini ta pati norisi pasakyti.

Mano pasiulymas butu toks:

Daryti du etapus

Pirmas etapas – semifinal (suvaziuoja visos komandos ir parodo, ka gali mazoj auditorijoj, dalyviams tik)

Antras etapas – final (atvyksta geriausi, isklause patarimus, kaip patobulinti savo darbus, ir pristato projektus didesnei auditorijai – ne tik dalyviai)

Taip pat pastebejimas, kur buvo kviestiniai sveciai “apart” dalyviu? (ar as kazko nepastebejau) Daugiau reklamos galbut reikia… nes geda prisipazinti, bet apie si rengini suzinojau tik is mokytojos, internete ar laikrastyje “neuzkliuvo”.

Mano nuomone apibendrinus – dar yra kur tobuleti viesiems: tiek organizatoriams, tiek dalyviams, ypac jiems.

Ahh.. lengva cia man kritikuoti, kai pati neorganizavau visko, tad Aciu uz rengini 🙂

P.S. Skaitydami nepamirskite, kad si kalba kaip upelio tekme (improvizuokite)

Burgis, 2007-05-01 15:25:21

Ačiū, Dalyve, visiškai su Tavimi sutinku! Kitąmet pasistengsime…

Dalyvis, 2007-05-02 03:34:23

To Dalyvė:

Bet gi gerb. dr. Burgis paminėjo

mokytoja ekspertė Laimos Kalvaitienė nelabai norėjo klausyti jo patarimų 🙂 Tai gal čia i panelę Laimą Kalvaitienę reikėtų kreiptis su savo pasiūlymais…

Karolis, 2007-05-02 18:09:06

To Dalyvė:

Su keliais etapais nelabai sutinku, nes visgi dalyvauja komandos iš tolimesnių Lietuvos kampelių, būtų gana kėblu su atvykimu.