Viena nuotrauka – viena pamoka

Jei jūs portale lrytas.lt jau matėte šią V.Ščiavinsko nuotrauką, ji negalėjo jūsų nesudominti.

Prezidentė D. Grybauskaitė skaito metinį pranešimą. Būtent – skaito. Jis išspausdintas taip, kad skaityti būtų kuo patogiau: labai dideliu šriftu, žodžiai sukirčiuoti.

*

Mane apima dvilypis jausmas. Aš niekada neskaitau savo pranešimų. Tiesą sakant, niekas ir nekviečia skaityti – kartais leidžia pakalbėti… Be to, ne smulkmena tai, kad nesu prezidentas. Ar aš galėčiau skaityti? Svetimą pranešimą – taip, savojo – jokiu būdu. Apie teksto sukirčiavimą išvis nekalbu…

*

Bet Prezidentė ir skaito kitų parengtą pranešimą – kam tai paslaptis? Gal ji turėtų prieš skaitydama išmokti? Bent jau teisingai kirčiuoti? Abejoju, kad tai geriausias Prezidento laiko panaudojimo būdas. Bet ir vėl – kam Prezidentė D.Grybauskaitė turi skaityti ne savo tekstą? Prezidentės toje kalboje nėra, net jos kirčiavimo (gal specifinio…) nėra. Pranešimą išspausdintų laikraščiai, paskelbtų portalai – ir būtų gerai! Seime Prezidentė galėtų jau savo žodžiais komentuoti tai, ką prezidentūra parengė, atsakinėti į klausimus.

*

Vėl apverskime plokštelę. Skaitydama Prezidentė lyg ir pasirašo po kiekvienu sakiniu. Be to, tokia tradicija (?). Kaip vėliavos pakėlimas. Tai jei jau JI turi už viską atsakyti (net žodžių kirčius), tai padėjėjai ir parengia tekstą taip, kad – nė žingsnio į šoną!

*

Negalėčiau aš būti prezidentas… Gerai, kad ir negresia.

 

Atsakymai

Burgis, 2012-06-07 12:37:33

Toks mano požiūris…

juokinga, 2012-06-07 15:56:17

O aš tai džiaugiuosi už Prezidentę. Nes kol kas dar neskaito to paties lapo du kartus iš eilės, kaip kažkada Brežnevas.

O kad nedarytum kirčiavimo klaidų, geriausia žiopčiot pagal fonogramą. Toks atlikimo būdas netgi geriau atitiktų pranešimo dvasią.

Pilietė, 2012-06-07 16:44:11

Sveiki, tikrai keista, kad Prezidentė skaito pranešimą užuot pasirašiusi planą apie ką reikėtų pakalbėti. Nekokia oratorė. Dėl kirčiavimo tai – nieko čia blogo. Matosi, kad jaunesnieji piliečiai gali mokytis iš jos kalbos – tarimo.

MariusM, 2012-06-07 20:14:10

O įdomu, jei komanda prezidentei pakištų kelis lapus vienodus? Ypač, jei ne iš eilės… Ten, kai suprantu ne tik raidelės didelės ir kirčiai, ten pažymėta kur reikia padaryt pauzę ir galbūt rūsčiai pažvelgt…, gal į kameras?

Pamenu, kažkada per televiziją rodė…, nepasakysiu tiksliai kurią garsią moterį, gal iš Jungtinės karalystės karališkos šeimos, o gal ir ne- nesidomiu, tai tiksliai ir nebepamenu, bet ne tame esmė, į televizorių tada nežiūrėjau, bet kai išgirdau kaip kalba, tai žado netekau- kalbos tempas, balsas, pauzės, intonacijos… Lygiai lygiai tokios pat kaip JE. Nepatikėčiau, kad tai sutapimas. O nuotraukoje gal matyti, kaip tai atrodo ant popieriaus surašyta…

Kažkodėl dar prisiminiau kvailą anekdotą, apie blondinę su ausinuku, kur ausinėse girdisi “įkvėpti” . . . “iškvėpti” . . .

Tadas, 2012-06-07 21:47:29

Na, kadangi žinau kaip vyksta darbas prezidentūroje, tai noriu pastebėti, jog pranešimas nėra tik prezidentės komandos darbas. Pranešime yra, ir o dar kaip yra pačios prezidentės įnašas.

Vladas, 2012-06-08 11:46:22

Skaitydamas šį įrašą prisiminiau Burgio fantazijas kurias sukėlė prie fakulteto rūkančios studentės vaizdelis:)). Puiku kai žmonės turi lakią vaizduotę. Tik kiek keista kad suaugę gan racionalūs žmonės savo fantazijas (kartais gal netgi labai panašias į realybę) laiko “žinomais” faktais.

Gal būt Federico Felini ir buvo didis, nes suprato šį skirtumą:

“Mes visi gyvename savo fantazijų pasaulyje, tačiau dauguma žmonių to nesuvokia. Niekas nepažįsta pasaulio, koks jis iš tiesų yra. Kiekvienas žmogus visiškus savo prasimanymus kartais vadina tikrove. Bet aš žinau, kad gyvenu fantazijų pasaulyje. Ir man taip daug labiau patinka. Aš pykstu dėl visko, kas trikdo šį mano požiūrį.”

Federico Fellini

Martynas Pilkis, 2012-06-08 13:21:39

Žiūrėdamas į B. Obamą, kai šis kandidatavo į JAV prezidentus, buvau sužavėtas, kaip įmanoma išmokit ilgas kalbas pasakyti taip švariai. O paslaptis, pasirodo, ten visai paprasta. Galėtų pagaliau Lietuvos vadovai nepagailėti pinigų ir nusipirkti teleprompterius – iš karto kur kas solidesnis vaizdas būtų. Kalbėtojo tribūnos šonuose tiesiog stovi dvi ant stulpelio pamautos skaidraus stiklo plokštės (tyčia akimis neieškant net ir nepastebimos), kuriose suprojektuojamas kalbos tekstas.

Burgis, 2012-06-08 13:40:56

Vladui: Nesupratau… Kas šį kartą paskatino Jus suteikti malonumo manęs nemėgstantiems? Aš negyvenu fantazijų pasaulyje! Ne – ir taškas! Kokie prasimanymai?! Prašyčiau pagrįsti, kitaip – dvikova!

Vladas, 2012-06-08 13:56:42

Burgiui: nesivarginsiu ieškoti jūsų fantazijų apie rūkančią studentę. Pabandykite pats perskaityti ir padalinti kas tame tekste yra faktas ir kas – jūsų fantazija.

O apie Prezidentę… gal galite pateikti faktus kuriais remiasi šis jūsų teiginys:

“Prezidentė ir skaito kitų parengtą pranešimą – kam tai paslaptis?”

Aš neturiu faktų ir neteigiu kad jis tikrai neteisingas, bet ar jūs tai teigdamas remiatės konkrečiais faktais ar jums tik taip atrodo?

Vladas, 2012-06-08 14:00:08

O apie “žinančius, kad neturi fantazijų ir taškas” labai neblogai yra pasakęs amerikiečių psichiatras Rolas Mėjus:

„Tavo paties įsitikinimai visuomet turės aklumo ir iškraipymo elementą; pati didžiausia iliuzija yra gyventi išdidžiai tikint, kad tu neturi iliuzijų. Kai kurie mokslininkai mano, kad pirminė senovės graikų frazė „pažink save“ reiškia „Žinok, kad esi tik žmogus“. Moralinė problema yra nepaliaujamos pastangos rasti savo pažiūras ir tuo pat metu pripažinti, kad jose visuomet bus tam tikras savęs išaukštinimo ir iškraipymo elementas“

(p. 194-195) RolloMay, Meilė ir valia, Vaga, Vilnius 2010.

Burgis, 2012-06-08 14:03:54

Vladui: nors vakar buvo pilnatis, bet Jūsų tai iki šiol neveikdavo…

*

Kokios fantazijos apie rūkančią studentę?! Vargšė, ir tiek… Tai visus galvoti verčiantis faktas, o ne fantazija!

*

Galvokite logiškai: jei Prezidentė pati rengia pranešimus, tai ką veikia prezidentūra? Didžiulis pulkas specialistų! Kita vertus – nuotrauka! Tai ką – Prezidentė pati parašė sukirčiuotą pranešimą ir išsispausdino didelėmis raidėmis?!

*

O dabar pats sau prisitaikykite F.Felinio citatą…

juokinga, 2012-06-08 14:10:07

Neabejoju, kad Prezidentė pati viena per naktį susigalvojo sau tekstą, pasidarė špargalkes didelėm raidėm ir surepetavo prieš veidrodį. Nu dar dėl viso pikto sudėliojo kirčius. Tam atvejui, jeigu netikėtai būtų užkimus ir duotų tekstą perskaityt kokiai Valinskienei iš žiūrovų salės. Tikiuosi niekas neįtars manęs liguistom fantazijom ir aklumo bei iškraipymo elementais.

Vladas, 2012-06-08 14:21:55

Burgiui: neseku mėnulio fazių, bet jei jums jos daro įtaką tai gerai kad paminėjote. Žinosiu:))

Nepatingėjau ir suradau įrašą apie rūkančią studentę:

Studentė rūko prie fakulteto

Kovo 9, Penktadienis

Ji nesimaivo, rūkymas jai – būtinybė. Priklausomybė tokia stipri, kad studentė įveikia drovumą prieš bendramokslius, į fakultetą ateinančius dėstytojus. Tikrai nerūkytų viešai, bet universiteto taisyklės tokios – patalpose rūkyti draudžiama. Taigi dabar rūkantieji – kaip scenoje…

*

Ji dar tik antro kurso studentė. Suprantama, kad rūko jau keletą metų, nes priklausomybė stipri. Taigi rūkyti pradėjo mokykloje. Ar ten buvo draudžiama? Ar ji iš tos mokyklos, kurioje yra „rūkomasis“ moksleiviams? Jei taip, tai ji turėtų keikti mokyklą už dabar patiriamą viešą pažeminimą.

*

Jai skaudu matyti, kad rūko tik viena kita studentė ir visai nedidelis pulkelis vyrukų. Sunku patikėti, kad jos išrinktasis bus iš rūkančiųjų. Sunku patikėti, kad ją pasirinks kuris nors iš rūkančiųjų…

*

Aš ją pateisinu. Akivaizdu, kad ankstyvoje jaunystėje ji patyrė žiaurų likimo smūgį. Gal ją išprievartavo keli niekšai? Gal ją girtuokliai tėvai išvarė iš namų? Gal ji patyrė ankstyvą nėštumą? Gal avarijoje ji patyrė sunkų vidinį sužalojimą? Gal ji serga sunkia liga?

*

Nes jei nė viena prielaida nėra teisinga, kodėl ji rūko? Kodėl ji taip rūko?!

Gal galite pasakyti kiek čia yra faktų išskyrus tai kad studentė rūko ir kad ji yra antrakursė, ir kiek jūsų fantazijų. Kurių paskutines, prasidedančias žodeliu “gal”, teisingai vadinate prielaidomis. Bet visos kitos?:)))

O dėl Fellini citatos, tai aš nesiginčiju, jog kartais prisivaigstu o, svarbiausia, tai pamatęs nebijau to pripažinti.

Vladas, 2012-06-08 14:28:33

O jūsų loginės dedukcijos keliu prieita išvada, kad kažkas Prezidentei rašo kalbas, nes prezidentūroje daug darbuotojų “ką gi jie daugiau veikia?”, labai primena anekdotą kai Petriukas dvi dienas nebuvo mokykloje ir paaiškino jog pirmąją dieną negalėjo ateiti, nes mama išskalbė jo kelnes, o antrąją dieną, eidamas į mokyklą, pamatė balkone džiūstančias mokytojos kelnes. Ko gi ten eiti. Viskas logiška:)

Burgis, 2012-06-08 14:35:05

Vladui: atsakysiu ir šiandien daugiau su Jumis nediskutuosiu. Matyt, ne tokia diena…

*

Ar Jūs tikrai perskaitėte: „Nes jei nė viena prielaida nėra teisinga, kodėl ji rūko? Kodėl ji taip rūko?!“ Tikrai perskaitėte „… nė viena prielaida…“? Prielaida, žmogau, nes nieko kito ir nerašiau! Bet faktą pateikiau jums taip, kad galėtumėte nagrinėti prielaidas. Toks mano šio įrašo žanras.

Vladas, 2012-06-08 14:54:29

Burgiui: perfrazuojant Fellini galima sakyti, jog mes “visi gyvename prielaidų pasaulyje ir svarbu to nepamiršti”, Nes jūs kai kurias savo prielaidas (pvz.:

“Akivaizdu, kad ankstyvoje jaunystėje ji patyrė žiaurų likimo smūgį” arba „Prezidentė ir skaito kitų parengtą pranešimą – kam tai paslaptis?“ pateikiate kaip faktus. Tik tai ir norėjau pasakyti.

Iš tikro, ko čia ginčytis?

Geros dienos:))

Regina I, 2012-06-09 20:38:46

Tiems, kurie šito nežinojo: viešosios kalbos užrašomos būtent tokiu būdu kaip matote nuotraukoje. Toks būdas aptartas naujajame 9 ar 10 kl., dabar gerai nepamenu, lietuvių kalbos vadovėlyje. Mokiniai mokomi savo kalbas užrašyti matytuoju būdu.

Prezidentės kalba turi, privalo būti užrašyta, nes toji kalba paskui analizuojama įvairiausiais aspektais, svarbi tampa net kiekviena gramatinė forma – veikiamosios ir neveikiamosios formos, asmeniniai įvardžiai “aš – mes” ir t.t.

Faktus, be abejo, Prezidentei pateikia jos komanda, juk net mokyklos direktorius ruošdamas metinę ataskaitą pats neskaičiuoja kiekvienos mokinio praleistos pamokos, duomenis jam pateikia pavaduotojai, šiems – klasių auklėtojai ir dalykų mokytojai.

Man labai keista, kai kažkas manosi žinąs, kaip TURI ATRODYTI Prezidentės kalba…

Burgis, 2012-06-09 21:14:01

Reginai I: o kas mano žinąs, kaip turi atrodyti Prezidentės kalba? Jei tas būdas aptartas vadovėlyje, tai jau taip ir turi atrodyti?! O manau ir manysiu, kad taip neturi atrodyti!

*

Jums pasirodys keista, bet aš niekada neruošiau ir neruošiu metinės ataskaitos! Keista, tiesa? Todėl, kad darau tik tuos darbus, kurie turi prasmę. Apie tą ataskaitą neseniai čia rašiau, bet aš tik dalyvavau tame spektaklyje ir vaidinau komišką rolę… Rašiau „Gargantiua ir Pantagriuelį -2“.

a, 2012-06-10 08:55:38

Kai per televiziją šneka netaisyklingai – blogai, kai skaito iš popierėlio – blogai. Ar jūs pats p. Burgi mokate kirčiuoti absoliučiai taisyklingai?

Burgis, 2012-06-10 09:12:39

a: ne, aš nemoku kirčiuoti! Bet tegu visi ir girdi, kaip nemoku! Visada kalbėjau ir kalbėsiu savo kalba, niekada neskaičiau ir neskaitysiu iš popiergalių… Nesu robotas ir nesu svetimų žodžių retransliatorius.

*

Pasiruošiau autoriniam seminarui Garliavoje (06.18). Mano šešių valandų pokalbio (kalbos) planas telpa į du puslapius (14 pt. šriftu – ir aš jau silpnokai matau…). „Amunicija“, kurią nusivešiu, svers apie 30 kilogramų…

ajaxiss, 2012-06-18 16:40:15

Oho kaip pasistengta 🙂