Visi nori valdyti

Referendumo iniciatoriai nori laimėti.

Vyriausioji rinkimų komisija nori iniciatoriams parodyti, kas čia šefas.

Konstitucinis teismas sako: „Ša, mes jums pasakysime!“

Pranciškus Šliužas atsako: „Ne, tauta jums pasakys!“

Seimas ramiai laukia savo valandos – tai jis visiems viską pasakys.

Ot, ir ne! Europos Sąjunga dabar jau visiems viską pasakys.

***

Palaukite, palaukite! Ir aš noriu, ir aš! Noriu savaip. Esu laisvas žmogus laisvoje šalyje. Manęs neveikia šamanistiniai užkalbėjimai, fetišistiniai nurodymai, kad apie ką nors, apie kuriuos nors net kalbėti priešiškai negaliu. Pasodins!

*

Mes sukūrėme valstybę, mes sukūrėme Europos Sąjungą, pagrįstą karalystės principais. Dėl ES nenuostabu – juk ir Švedija karalystė, ir Danija, ir dar kelios ES narės. Jie pripratę. Bet kaip Lietuvoje tą karalystę prisiminėme?

Karalius nori valdyti. Vasalai nenori paklusti. Karaliaus dvaras stengiasi užkerėti amuletais, užkeikimais, ritualais, religinėmis legendomis, paveldėjimo teise… Veikia, bet jau ne taip, kaip prieš 500 metų.

***

Tai ką daryti? Atsakymai du.

Pirmas – nieko nedaryti. Toks ir yra gyvenimas. Toks ir buvo gyvenimas per šimtmečius: kova, nepasitenkinimas, paklusimas, garbinimas, prakeikimas…

Antras – padidinti atsakomybę. Jei Konstitucinis teismas viską sprendžia, tai jis už viską, kas nepavyksta, turi atsakyti: garbe, alga, laisve… Jei referendumas – aukščiausia valdžia, tai referendumo organizatoriai, blogų pasekmių atveju, turėtų numatyti savo perspektyvas ir Lukiškėse…

*

Deja, antras kelias beveik neįmanomas. Kodėl? Todėl, kad neišsprendžiama problema yra tokia: kas ką gali teisti ir bausti? Religingi žmonės žino – tik Dievas. Tai juo ir pasikliaukime.

Atsakymai

Burgis, 2014-02-18 08:51:50

Šiaip sau…

petras, 2014-02-18 09:03:10

Na, manyčiau jei balsavimas už ar prieš referendume nulemtų kažkokias blogas pasekmes, tai atsakyti turėtų tikrai ne referendumo rengėjai (ne jie gi sprendimą priima), o tie kas balsavo, nes tai jie viską lemia. jie ir atsakys, savo gyvenimo gerove.

Burgis, 2014-02-18 09:29:59

Petrui: ne, nesutinku! Referendumui išleidžiama didelė krūva pinigų, gaišinamas mūsų laikas, todėl būtent referendumo iniciatoriai turi būti labai atsakingi, labai išprusę, kruopščiai viską išanalizavę žmonės.

Qwerty, 2014-02-18 10:59:11

… iniciatoriai turi būti labai atsakingi, labai išprusę, kruopščiai viską išanalizavę žmonės…O, sancta simlicitas!

Qwerty, 2014-02-18 11:01:29

Toks uždaras vienas kito neigmo ratas.Gal taip ir turi būti?

petras, 2014-02-18 13:18:26

aš irgi nesutinku su jumis p. Burgi. juk yra paprasčiausias saugiklis, t.y. norint rengti referendumą, reikia surinkti tam tikrą skaičių parašų. tai jei kvailiai renka parašus dėl vienokio ar kitokio referendumo, tai pasirašantis dar didesnis kvailys. aš bent asmeniškai manau, kad dauguma lietuvos žmonių nėra kvailiai, netikiu, kad pas mus galima rasti 300 000 turinčių balsavimo teisę piliečių – kvailių tiesiog gatvėje, parduotuvėje ar dar kur. nebent jūs manot, kad tiek kvailių pas mus tikrai yra ?

jeigu taip, tai mes net nenusipelnom ir tos menkos “demokratijos”, kurią dabar turim, nes bijom atsakomybės ir bijom savo pačių piliečių.

matau jums p. Burgi nepatinka Lietuvos konstitucija, valdymo forma ir t.t., bet teks susitaikyti, nes vargu ar ji pasikeis greitu laiku (aišku nieko negali žinot).

petras, 2014-02-18 13:21:51

beje, kiek po nepriklausomybės atkūrimo (jau 24 metai), reikalaujant lietuvos piliečiams, buvo surengtų referendumų ?

Burgis, 2014-02-18 13:48:07

Pertrui: man patinka mano šalis ir jos konstitucija – ne apie tai kalbame. Ar visi žmonės, kurie balsavo už mūsų stojimą į ES, suprato, ką mes įsipareigojame? Tada suprato, o dabar nori „peržaisti“?

Ne, Petrai, kvailių Lietuvoje 300000 nėra, bet naivių, pernelyg patiklių – yra bent pusė milijono!

petras, 2014-02-18 13:54:15

Bet referendumą dėl stojimo į ES organizavo seimas, o ne piliečiai, kiek pamenu. aišku galiu klysti. man todėl ir įdomu, kiek kartų, per visus 24 metus, lietuvoje referendumas buvo rengiamas reikalaujant piliečiams ? nes aš tikrai nežinau, ir kažkaip galvoju, kad nei vienas, ar gali taip būt ? čia tiktų ir prie direktoriaus sudaromų testų klausimų 🙂

Random, 2014-02-18 17:12:02

ak, būtent tame ir esmė, kad žemės pardavimas užsieniečiams absoliučiai neliečia didžiosios daugumos LR piliečių… O žemės nepardavimas paliestų kiekvieną, ir taip paliestų, kad po to galvotume „ar tikrai mes tokie begalviai buvom?“

petras, 2014-02-19 08:28:55

Random, deja, bet liečia. gal koks Lietuvos pilietis Petras norės ateityje nusipirkti žemės ?:) arba bijo, kad jo kaiminystėje žemę gali supirkti kokia kinų korporacija ir statyt neaišku ką. Apskritai, įstatymai liečia visus, na nebent jie jums negalioja, arba kai kurie negalioja 🙂