Iš pradžių – tikra istorija vietoj anekdoto.
Stojantiesiems į gimnaziją kasmet kalu į galvą svarbiausią tualeto naudojimo principą. Vakar buvau maloniai nustebintas, kad tą principą savo darbovietėje diegia ir Albina!
Mano kursų penktokai įprato: pakelia ranką – “ar galiu į tualetą?” Vienas po kito… Žinoma, duodu jiems sulčių, gėrimų, lyg ir nereikėtų stebėtis, bet įtariu, kad jie iš to pasidarė pramogą. Negerai. Apskritai, mokinukai tą tualetą kažkaip “interpretuoja” žymiai paprasčiau, nei derėtų: kartais reikia pakentėti, nebūtina skelbti ir mėgautis tuo…
Taigi sumaniau paklausti ir penktokų: “Koks yra svarbiausia tualeto naudojimo principas?” Buvo tik aštuoni vyrukai ir mūsų žavioji muzikantė gimnazistė. Gražus, tvarkingas ir protingas vaikas bematant pakėlė ranką ir garsiai atsakė: “Nereikia apmy… unitazo kraštų!” Aš netekau žado, o vaikas žiūri gražiomis akelėmis ir nesupranta, ką jis tokio netinkamo pasakė…
Žinoma, principas yra kitoks (išeinant tualetas turi likti švaresnis, negu buvo įėjus), bet aš jau galvojau visai apie ką kitą – mes nežinome nei kur gyvename, nei su kuo gyvename… Mes keistai perduodame savo pasaulį vaikams.
***
Dabar jau rimtai. Jei trūksta kunigų, tai nereiškia, kad mirė Dievas. Tai tik reiškia, kad merdi tam tikra religija. Tam tikras tikėjimas. Tam tikras pasaulio ir savęs suvokimas. Ir nieko nereikia daryti, kad kunigų padaugėtų! Pasaulis pats sukurs ir naujas religijas, ir išugdys naujų kunigų.
Siaurąja prasme – kalbu apie mokytojus. Jų yra tiek ir tokių, kiek ir kokių tuo metu visuomenė užsakė. Niekas neužsakė mokytojo tam geram vaikui, nes visuomenei “dzin”, kaip tas vaikas pasako tai, ko nedera sakyti. Vėl pakartosiu eretinę mintį: nereikia kelti atlyginimų mokytojams! Reikia kantriai palaukti, kol tėtis ir mama, močiutė ir senelis, pasiblaškę po miestą, pagaliau ras kam sumokėti nežmoniškus pinigus, kad jų vaikelis būtų tinkamai mokomas. Tik tu, mokytojau, būk pasirengęs tinkamai mokyti ir oriai paimti tuos pinigus.
***
Antrą kartą po ilgos pertraukos skaitau Ericho M. Remarko “Triumfo arką”. Yra labai svarbių ir įdomių minčių, apie kai kurias dar parašysiu. O dabar E.Remarku pagrėsiu anksčiau pasakytą mintį: nelegalus imigrantas į Prancūziją Ravikas prieš antrąjį pasaulinį karą nelegaliai gyvena, nelegaliai operuoja įvairiose klinikos ir gauna labai solidžius honorarus. Nes jis operuoja žymiai geriau nei kiti. Būčiau jaunesnis – išbandyčiau Raviko būdą… Nors, tiesa, dabar tai galima daryti legaliai. Kas daro? Chirurgas Rimantas Benetis, programuotojas Aras Pranckevičius, neuromokslų specialistas Gediminas Lukšys, fizikas Audrius Alkauskas, kompiuterininkai Darius Snapkauskas, Audrius Masalskis, dar vienas kitas… (parašykite, kas). Mažai…
Atsakymai
O., 2010-01-24 18:48:03
Kaipgi,gerb. B.B., “Triumfo arkoje” parašyta dar ir tai, kad Ravikas gauna honorarus, daug mažesius negu legalūs gydytojai, todėl ligoninės savininkui jis ir apsimoka. O ne todėl, kad tą daro “daug geriau”, negu visi kiti.
Tai vis dėlto kaipgi dėl to legalumo, mokesčių? Mes vaikams prieš abitūrą samdėme korepetitorius. Mokėjome (lyginant su mūsų pajamomis) labai daug. Bet visi tie korepetitoriai deda tiesiai kišenėn, o jei dar mokesčius mokėtų, mes, užsakovai, mokėtume daug daugiau… arba nebeišgalėtume samdyti. taigi, ir ms nesuinteresuoti…
Aras Pranckevičius, 2010-01-24 19:05:33
Nelabai supratau, ar čia mane prie “legalų”, ar prie “nelegalų” prirašėt… 🙂
Burgis, 2010-01-24 19:17:13
O.: ir taip, ir ne : taip, Ravikas gauna mažiau, nes dirba nelegaliai, bet vis tik jis operuoja geriau už kitus. Jūs teisi dėl korepetitorių. Todėl taip yra, kad tikroji švietimo sistema neveikia…
Burgis, 2010-01-24 19:18:41
Arai, Tu esi legali kompiuterijos žvaigždė, kaip legalus chirurgas R. Benetis, tai ir pabrėžiu!
Giedrius, 2010-01-24 20:31:20
Jei trūksta (kunigų, gerų mokytojų, etc) kas nors ateis ir užpildys tą nišą. Svarbu netrukdyti šitam procesui ir skatinti tuos. Galbūt kada nors chemijos ar informatikos gimnazijoje mokys koks nelegalas iš Kinijos 🙂 Čia aš pusiau juokais.
Blogiau, kad šiuo metu beveik niekam neapsimoka Lietuvoje samdyti gerus specialistus ne iš valdžios kišenės. Ir tai mažai kuo susieta su verslo godumu, kuris vienodas visur. Va ir tenka geriems specialistams, kurie negali arba nenori dirbti patys sau, važiuot kitur.
D., 2010-01-24 23:04:56
A, dabar supratau, jog mažai legaliai daro, iš kart taip pat pagalvojau jog mažai nelegaliai darančių 🙂 Iš tikro pas mus ne tik švietimo sistema, bet ir daugelis kitų neveikia. Kad ir Burgio anksčiau paminėta situacija su VMI, kam reikia tokių popierizmų?
Lina, 2010-01-25 11:33:02
Ne jau, aš tai neieškočiau kam čia “sumokėti nežmoniškus pinigus, kad jų vaikelis būtų tinkamai mokomas”.
Ar tik neliktų tiems “tinkamai mokantiesiems” mokytojams klientai, liaudiškai sakant, turintys daugiau pinigo, nei proto?
Saula, 2010-01-25 21:41:47
Nesutinku su Jumis, p. Burgi. Manau, netinkamas religijos ir švietimo MERDĖJIMO palyginimas. Jūs apsiėjote be religijos. Ar būtumėte apsiėjęs be švietimo? Be savo mokytojų? Jums tėvai būtų galėję „samdyti“ korepetitorius? Ar dabar bedarbiai galėtų? „Reikia kantriai palaukti, kol tėtis ir mama, močiutė ir senelis, pasiblaškę po miestą, pagaliau ras kam sumokėti NEŽMONIŠKUS pinigus, kad jų vaikelis būtų tinkamai mokomas“. Gal jie valgyt neturi ką?! Bet nori, kad jų gabus vaikas gautų tinkamą išsimokslinimą. Šį kartą nesupratau Jūsų, kaip „alkanas nesupranta sotaus“ (apsukau posakį sąmoningai)…
Burgis, 2010-01-25 22:14:55
Saulai: taigi aš ir rašau atvirkščiai, nei Jūs supratote! Ne, mano tėvai nei turėjo iš ko, nei būtų samdę man korepetitorių kad ir už kapeiką – rykštė kainavo pigiau… Bet aš turėjau puikius mokytojus ir švietimo sistema (nesiginčykite!) buvo kieta, patikima, stabili! Tai aš ir noriu, kad nereikėtų samdyti korepetitorių – padarykime ką nors! Bet kad jūs (dauguma) nieko nedarote! Jūs matote vidurinio ir aukštojo mokslo MERDĖJIMĄ (negalite nematyti!) bet nieko nedarote. Tada aš šaržuoju visuotiniu optimizmo dėsniu…
Saula, 2010-01-25 23:24:57
Esu patikli: parašėte „Dabar jau rimtai“, tai net nežvelgiau giliau:-) Šiaip tai, jei rašyčiau tokiu pačiu stilium (aš – jūs), visai švaria sąžine panašiai kaip Jūs galėčiau teigti („Bet kad jūs (dauguma)…“). Išėjau iš absurdo universitete (nesugalvojau kaip rašyt 5 „grabe“:-)) Maniau, eisiu link to absurdo ištakų – arčiau pradžios… Nesigailiu. Radau savo vietą po saule 😉 Bet kad ir ką įvairiais lygmenimis darau, vienas lauke – ne karys… Deja. Bendrojo lavinimo sistemoje, vertinime daug spragų. Dar tie krepšeliai. Bankrutuojanti mokykla vilioja „perestukinus“ – už atėjimą rašo jau 6 ne „grabe“ (manot, ten mokytojų kas nors klausia – jiems liepia…)
Evaldas, 2010-01-26 09:36:13
Burgiui: “kad nereikėtų samdyti korepetitorių” – taip nebus, bent mes nesulauksim! Net ir toje kietoje senoje švietimo sistemoje korepetitorių buvo. Nesiginčykite, nes pats ėjau pas korepetitorių prieš stojamąjį egzaminą . Ir dar spėjau pabūti tuo korepetitoriumi… O dabar, kad ir kiek besistengtumėme, neišvengsime varžybų tarp mokinių. Net ir dešimtukininkai nori aplenkti vieni kitus, susirinkti visus VE šimtukus. Nežinau, kaip Jūsų gimnazijoje, bet kitame dipolio gale net ir šauniausieji šauniausiųjų gimnazijų moksleiviai korepetitorių paslaugomis naudojasi. Panaikinsim tokią sistemą, kitoje, tikriausiai, varžybų neišvengsime.
Burgis, 2010-01-26 11:47:47
Evaldui: sutinku, korepetitoriai buvo ir bus; ir KTUG moksleiviai juos samdo, nors aš siūliausi dirbti nemokamai… Netiki, nepasitiki nemokamu korepetitorium. Bet aš niekada neturėjau asmeninio mokytojo, o dabar labai norėčiau – švedų kalbai išmokti.
petras, 2010-01-26 13:07:56
belieka susirast ir mokintis 🙂
Lina, 2010-01-26 17:45:32
Optimizmo gal ir sunku dabar rasti – visuomenėje sumaištis, ir švietimo sistemoje negali būti kitaip.
Man patinka, kai netyčia randu protingus (mano nuomone) straipsnius, pavyzdžiui
http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2010-01-25-kestas-kirtiklis-apie-aukstojo-mokslo-prestiza/39464
arba
http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2010-01-25-vanda-zaborskaite-ka-daryti-su-viduriniojo-mokslo-struktura/39462
Mąsto, rašo protingi žmonės, kiti paskaitę pagalvoja, kada nors gal sulauksim – susikratys tas chaosas
D., 2010-01-26 22:30:06
Linai: štai kitas to protinguolio straipsnis – http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2009-12-07-kestas-kirtiklis-apie-pensininkus-prekybos-centre/36589 🙂
Lina, 2010-01-27 15:48:52
D. Taip, skaičiau. Na yra ir tokia problema, karTŲ supriešinimas. Ir šiaip tas neišvengiama, o kai įsiterpusi revoliucinė permaina, rezultatas liūdnas.
Grįžtant prie pradinės temos – tame tinklalapyje atsirado ir gerb.Burgio atsakymai – pamąstymai, žinote mano galva irgi protingi 🙂
vvv, 2010-01-27 17:23:55
Burgiui: gal ir ne visai į temą, bet ačiū už interviu bernardinuose.lt. Jeigu tiksliau, tai esu dėkingas už pakurstytą optimizmą.
D., 2010-01-27 18:04:20
Delfyje daugiau komentarų po straipsniu – http://www.delfi.lt/archive/article.php?id=28263793
Saulius, 2010-01-28 11:52:13
Vien sumokėti nežmoniškus pinigus mokytojui neužtenka. Be bendruomenės, be šeimos įsijungimo į mokymo procesą, vaiko ugdymą sveiko vaiko neišauginsi. Protingą gali, bet ar jis bus sveikas, nepasimetęs šiame virtualiame pasalyje – čia jau klausimas.