Besaikis atgailavimas, vieningu visų moralistų sutarimu, yra itin nepageidautina sielos būsena. Jeigu blogai pasielgei, gailėkis, atpirk kiek įmanai savo kaltę ir pasistenk kitą kartą būti geresnis. Jokiu būdu neužsiimk sielograuža. Voliodamasis po dumblynę, vargu ar apsišvarinsi.
***
Šiandien nebejaučiu jokio noro įrodinėti, jog sveikas protas neįmanomas. Priešingai, nors po senovei konstatuoju, kad sveikas protas yra gana retas reiškinys, esu įsitikinęs, kad jis gali egzistuoti, ir norėčiau jį regėti kuo dažniau.
***
O šių dienų pedagogas turbūt kur kas silpniau ugdo savo mokinių įsitikinimus nei dvasios tėvai, lavinę Voltaire’ą.
***
Aldous Huxley. „Puikus naujas pasaulis“
***
Deja, tai ir viskas, ką įdomaus ir naudingo radau šioje knygoje. Ir visos citatos – iš autoriaus pratarmės…
O juk šią knygą anoje temoje („Pakalbėkime apie knygas“) rekomendavo net trys komentatoriai! Dar kartą įsitikinau, kad reikia žinoti, kas rekomenduoja. Žinoma, knyga yra gera, autorius yra geras, bet ne man… Gal aš turėčiau atsižvelgti į tai, kad knyga parašyta 1932 metais? Ne, aš nesu iš tų, kurie skaitytų knygas, norėdami „pradžiuginti“ autorių. Ir ne iš tų, kurie skaito knygą vien dėl to, kad daugelis ją skaito. Man nepatinka utopijos, pseudomokslinės fantazijos. Man atrodo lėkšta ir banalu amžių pavadinti „Fordo amžiumi“, o rimtu veidu kreipinys „jūsų fordybe“, mano supratimu, tinka tik knygose vaikams iki 14 metų.
*
Suprantu, kad negali nugyventi savo gyvenimo neperskaitęs Servanteso, Orvelo, Azimovo, Lemo, Velso bent po vieną knygą, bet visa tai reikia padaryti vaikystėje, jaunystėje, o be Huxley tikrai būčiau išgyvenęs…
***
Taigi dar kartą išvada: knygų dabar labai daug (jos labai brangios…), todėl negalima skaityti gerų knygų. Reikia skaityti tik labai geras knygas, o jas rekomenduoti gali tik labai geri pažįstami, suprantantys, ko tau reikia, kas tau patiks…
Atsakymai
sonata, 2015-06-26 10:06:37
Iškilo toks klausimas : ar Jūs turit tokią knygą, kurią atsiverčiat bet kokiais gyvenimo atvejais – kai liūdna, kai linksma, kai skauda, kai širdis dainuoja? Na tokią, kurios užtenka paskaityti puse puslapio, nes jau galima ištisom pastraipom cituot mintinai, bet vistiek gera atversti? Knygą visiems gyvenimo atvejams, nepriklausomai nuo situacijos?
Andrius, 2015-06-26 10:37:33
Kažin ar tokių knygų būna. Ir ar reikia. Kai širdis dainuoja, knygos neskaitomos.
Burgis, 2015-06-26 11:22:35
sonatai: kiekvienam amžiaus tarpsniui – skirtingos knygos. Buvo „Tomo Sojerio nuotykiai“, buvo Main Rido, Fenimoro Kuperio knygos, yra Čechovas, yra Hemingvėjus, Remarkas, Ilfas ir Petrovas, Šekspyras, Jeseninas, Širvys, Marcinkevičius… Ne, vienos ar kelių tokių knygų neįvardinsiu.
sonata, 2015-06-26 11:24:25
Andriau, kam absoliutint?
Rasa, 2015-06-26 12:00:00
Exupery “Citadelė” man iš tokių knygų 🙂 Laikas nuo laiko atsiverčiu Estes “Bėgančios su vilkais”. Ir J. Marcinkevičiaus eilėraščiai. Dar viena mažytė mano ypatinga knygutė “Pavasario daina”. Gera nuotaika ar bloga, atsiverti bet kurį jų puslapį ir geri tą gražumą, paprastumą, šviesą 🙂
mama R, 2015-06-26 17:53:10
Šiaip pasauliui užtektų vienos Knygos. Ji kiekvienam atsiveria savaip, tik vieniems ateina poreikis Ją skaityti, kitiems neateina..
Sokolovas, 2015-06-26 19:07:26
ITUANISTAI TURI SAVIGARBOS. ANGLISTAI IR MATEMATIKAI- “MĖMELIAI”?
Iš neviešų šaltinių:
Lietuvių kalbos valstybinio egzamino neišlaikė “net” 9 procentai laikiusiųjų.
Jei taip yra- šaunuoliai lituanistai! Jie suvokia, jog “mokytis”- nereiškia išmokti.
Neturi jokios savigarbos “anglistai”. Kaip jau minėta, 99,7 procentai abiturientų “moka jų dalyką”. Gal ne pirkliai, bet fariziejai, perfrazuojant Šventraštį.
Šaltinių duomenimis, savigarbos neteko ir NEC tarnaujantys matematikai. Tik 3 procentai neišlaikys matematikos VBE…
Sokolovas, 2015-06-26 19:29:27
GERB. BURGI, KAŽKAS ĮDĖMIAI STEBI JŪSŲ ERDVĘ
Aš dar rašiau, jog būtent B. Burgis visada prieštaravo tam, kad tinginių sąskaita būtų nurėžti balai gabiems vaikams. Šis tekstas buvo užblokuotas.
Gal kur klystu. Tačiau, jei pamenate, nuo pat pradžių teigdavau, jog ataka prieš Jus buvo sumodeliuota tikrai ne “Pravieniškėse”. “Pravieniškės” buvo tik pretekstas.
Burgis, 2015-06-26 20:23:25
Sokolovui: man dabar tai neberūpi. Valstybei turi rūpėti.
Sokolovas, 2015-06-26 20:58:26
TOLIMI 1990 -JI
‘Mes tik už mokslą, kurs Taiką globoją…”- giedodavo studentų choras Sporto rūmuose, prasidedant KPI mokslo metams. Visi atsistodavom,- ir dėstytojai, ir studentai. Nes buvome reikalingi vieni kitiems. Nes..buvome pasiryžę mokyti bei mokytis…
O štai 1990-jų pavasarį…Nuėjau į biblioteką viename fakultete, ir išvydau- “ruošiamos guvernantės-repetitorės”. Atminty iškilo Baltušio “psrduotos vasaros”…
Po to, kai šį pamačiau, negalėjau palaikyti “sąjūdį”. “Guvernantės-repetitorės”….Baršauskienės fakultetas…
Aš nepalaikiau “sąjūdžio”. IŠDRĮSAU jo nepalaikyt. Iki galo dėsčiau studentams matematiką, kol sąjūdininkas bei korupciaiais ryšiais galimai susijęs A.A. manęs neišvijo.
Atėjo ir Burgio laikas…
Ir todėl Jį palaikau……….
Regina, 2015-06-26 22:20:16
Man atrodo, kad ateina gyvenime laikas, kai geriau skaityti ne knygas, o… žmones, jų santykius, “skaityti” artimą ir tolimą pasaulį.
Sokolovas, 2015-06-27 06:20:55
Gerb. Burgiui:
Netiesa, Jums tai RŪPI. Ir dėl to vanagai-reformatoriai keršija Jums.
O jei mes suvienytume pastangas, du pesimistai? 🙂
Burgis, 2015-06-27 10:37:04
Sokolovui: nuo kada aš pesimistas?! Prašyčiau manęs netapatinti su savimi. Neskubėkite patikėti, kad Jūs perprantate žmones ir jų poelgius…
mama R, 2015-06-27 15:49:50
Greičiau jau 2 matematikos fanai… 🙂