Kastruoti ar nekastruoti?

Laisvos minties kastravimas – įprasta praktika Lietuvoje (Goda Juocevičiūtė, lrytas.lt).

Man tai aktualu. Aš rašeiva. Ir dabar ėmiausi „daryti“ (ne rašyti!) porą knygelių. Iškart kyla du klausimai: 1) Maketuoti pačiam ar samdyti profesionalą? 2) Leisti padirbėti kalbos korektorei ar ne?

*

Pirmas klausimas ypač aktualus leidžiant komercinį leidinį, norint uždirbti, o ne tik pasimėgauti savo kūryba. Dabar jau uždirbti nebenoriu, tai tos temos neplėtosiu…

*

Antras klausimas aktualus ne tik žurnalistei Godai, bet ir visiems žurnalistams, leidinių redaktoriams, rašytojams, poetams… Jei Valstybinė lietuvių kalbos komisija uždės savo leteną, iš tavo kūrybos gali nieko nelikti. Tikiuosi, kad tu rašei ne prašymą savivaldybei, kai rašei „Minėk maldoj manąsias nuodėmes, o nimfa!“? O gal vis tiek reikėjo parašyti aiškiau: „Kai melsies, mieloji Ofelija, paprašyk Aukščiausiojo, kad atleistų ir mano nuodėmes. Hamletas.“

*

Gerai prisimenu, kas liko iš mano „stiliaus“, kai leidau savo pirmąsias knygeles tarybinėje „Šviesos“ leidykloje… Neliko jokio stiliaus! Bet kokia taisyklinga kalba!

Tai ne, pavyzdžiui, S.Gedos:

*

_**Vampso apuokas kampe, pelių sms:

„jeigu prigultum, mieloji, ten, kur dabartės

guliu, tai aš pašliaužiot galėčiau tavo

siauru grioveliu…“**_

*

Nei minties, nei logikos! Tik jausmas…

*

Arba va – S.Geda nesidrovėdamas parašė:

*

s_**niegas vis tirpsta, tirpsta,

pusnys į šūdą pavirsta, –

tai donelaitiška, tiršta,

pamiršta!**_

*

Ir išsidavė, kad, kaip ir aš, galvojo, jog K.Donelaitis buvo parašęs:

*

Ir putodams sniegs visur į š…ą pavirto…

*

O visai neseniai mano gimnazijos mokytoja originalą parodė:

*

Ir putodams sniegs visur į nieką pavirto…

*

Tai kur kalbininkai žiūrėjo, kai S.Gedą redagavo?!

***

Tai ir nežinau, kas geriau… Gal net gramatinės klaidos geriau? Pavyzdžiui, aš iki šiol abejoju, ar čia nėra gramatinės klaidos:

*

Ilgas pasakas mažiemus

seka pirkioj vakarais.

(S. Nėris)

*

Pažiūrėkite internete, kiek rasite šio puikaus eilėraščio skyrybos variantų! Kuo tikėti? Kas ištaisys S. Nėries kūrybą?! O gal nereikia?

Atsakymai

jamaica, 2011-01-02 20:20:48

Mažiemus – ne klaida, o archaizmas. Kadaise įprastas naudininko baigmuo ir buvo -mus (vaikamus, visiemus), o S. Nėriai jo prireikė, kad rimuotųsi su “žiemos”.

Burgis, 2011-01-02 20:26:00

O, jamaica, kokių dalykų aš nežinojau… Ačiū!

Darth Vader, 2011-01-03 11:50:39

Samdykite profesionalą maketavimui, jis tikrai gerai patars.

O redaktoriais būtina pasitikėti. Jie padaro kalbą suprantama ir taisyklinga. Man pačiam viename leidinyje oi kiek kliuvo nuo rūsčios redaktorės: ir tas negerai, ir anas blogai, o štai to nepraleisime.Sutikau su viskuo, straipsnis gavosi puikus. Juk kiekvienas dirbame savo darbą, kurį geriausiai išmanome…

Nepris, 2011-01-03 14:55:14

Kūrinio galutinis variantas neša savyje visų prie jo išleidimo prisidėjusių žmonių sąmonės atšvaitus, todėl rimtas autorius visomis išgalėmis stengsis, kad jo darbo nesuteptų pačiom įvairiausiom pareigybėm besidangstantys šūdarankiai.

Kas dėl nurodyto straipsnelio, tai jis pernelyg ištemptas — nepagarba skaitytojų laikui. Taip pat pasigedau ko nors konstruktyvaus — kad aplink knibždėte knibžda suktų komersantų ir fašistuojančių specialistų — žinom ir taip.

Straipsnio pavadinime taip pat slypi nepagrįsta pretenzija — iš pateiktų pavyzdžių yra justi ne laisvos minties, o greičiau stiliaus “kastravimas”. Laisvė, o ypač minties laisvė, bent man, siejasi su polėkiu, humanistinėm vertybėm. Tuo tarpu straipsnis ir aptariami tekstai ta poetine kokybe nepasižymi. Vadinasi, autorei yra dar kur paaugti ir pačiai.

O ir visiems mums — augti ir augti… Nes KAIP darai yra svarbiau, nei KĄ darai.

sonata, 2011-01-03 21:28:56

Aga, Nepri, svarbiau KAIP žudai – elegantiškai, su skoniu, nei KĄ žudai – vištą ar žmogų… brrrr… perdaug detektyvų per naujametį prisiskaičiau, sorry:)

Burgis, 2011-01-03 22:16:09

Bravo, Sonata, bravo! Šį kartą ir aš su Neprio… teiginiu nesutinku! Svarbiau vis tik – KĄ darai!

Nepris, 2011-01-03 22:28:57

Sąmojinga, bet… nusižengimas etiškos argumentacijos principams.

Burgis, 2011-01-04 08:45:10

Nepriui: pabandysiu argumentuoti, nors jau ne kartą esu tai daręs…

*

Žmogus buvo per žingsnį nuo disertacijos užbaigimo. Bet jis jos jau niekada neapgins… Todėl, kad jo gyvenimo kredo, – viską, ką padarysiu, turi būti tobula. O dabar nėra nei tobulos, nei jokios disertacijos, mokslo. O galėjo būti visai geras (nors gal ir netobulas) mokslas!

*

Ar galėtum būti muzikantas, dainininkas, jei žinotum, kad niekada nebūsi pasaulinio lygio žvaigždė? Bet juk reikia tiesiog Kauno orkestro muzikantų!

*

Ar mes galėjome parašyti bent vieną tobulą knygą? Ne! Bet mes parašėme, išleidome ir pardavėme bent tuziną gerų knygų.

*

Ar galėjo žurnalas „Kompiuterija-PC World“ būti tobulas, geresnis nei buvo? Ne! Šalis per maža, reklamos ir skaitytojų rinka per maža… Bet aš džiaugiuosi, kad 11 metų leidome šį žurnalą.

*

Ar aš turėčiau pasitraukti iš direktoriaus posto, jei žinau (o aš žinau!), kad KTU gimnazija nėra tobula? Nesitraukiu… Nes geriau tokia nei jokios.

*

Taigi mes turime imtis prasmingo darbo net tuo atveju, jei žinome, kad nepadarysime jo tobulai. Kitaip visi liks sustingę – laukdami tobulybės. Ar įtikinau?

*

P.S.: mano įrašuose šioje svetainėje – daugybė klaidų. Ar dėl to turėčiau nustoti rašyti? Ar turėčiau samdyti korektorę? Ar turėčiau kiekvieną įrašą po penkis kartus peržiūrėti? Ne!

Nepris, 2011-01-04 12:08:02

Pirmiausiai, atsiprašau, kad per rimtai priimu mergaitiškas replikas.

Gerb. B.B., dėl tobulumo — labiau, nei pritariu. Labai tinka berods Salvadoro Dali pasakymas: “Nesirūpinkime dėl tobulybės. Mums jos niekada nepasiekti.”

Tačiau ne Tobulumas yra manojo KAIP kriterijus.

Yra trys darbo kokybės laipsniai:

iš širdies, lengvai, mainai save į rezultatą, ir jo net nesisavini; kaip taisyklė, tai yra darbai, kurių negali padaryti niekas kitas;

be meilės, o tik todėl, kad reikia, kad sugebi ir apsikenti; dažnai yra visas būrys žmonių, kurie tai padarytų už tave geriau ir sparčiau.

per prievartą — tokiu darbu žudai save, tuo pačiu skriaudi savo artimuosius, o ir visus tuos, kas to darbo rezulato bent kažkaip liesis.

Nenoriu drungnų koncertų, kruvinų disertacijų, gleizėtų knygų, forsuoto maisto ir iškrypėliškų technologijų.

Todėl esu suinteresuotas kiekvienam palinkėti: kad nieko neprisireiktų daryti per kraujus — nebent, visai jau, karas, maras, badas… Kad kuo mažiau sugaištume prie darbų, kuriems esame abejingi — juose nėra išliekamosios vertės. Ir, žinoma, linkiu susirasti kuo daugiau tokios veiklos, siekti tokių tikslų, kurie plaukia iš širdies.

sonata, 2011-01-04 20:29:58

aga, apie disertaciją – mano perfekcionistas vyras buvo per pusę žingsnio nuo jos … negynė, nes jautėsi pilietiškai sąmoningas ar sąmoningai pilietiškas – ji pasirodė jam nevertinga, nes trūko kažkokios smulkmės. Ir ką? Dabar už jo padarytą GSM-III-R projektą laurus skina tie, su neatsakingai apgintom disertacijom, visai be skrupulų naudodami tikram darbui maniškio smegenis. Taip, Nepri, vis tik vadovaujuos “mergaitiška” logika: kad 90 proc. darbo atliekama per 10 proc. laiko, o 90 proc. laiko suėda tie likę 10 proc. Nedarysiu to likusio 10 proc. nors baranką duok. Ir nebus tada “nei per prievartą”, nei “be meilės” ir iš širdies.

Nepris, 2011-01-04 21:03:38

sonata, dar pasierzinkim. Gal jūsiškis būtų tą disertaciją užbaigęs, susirinkęs tuos nelemtus laurus ir tada gavęs vėžį — už puikybę.

O gal žmogus dar paaugs, supras kažką daugiau apie techniką ir pasaulio tvarką, ir, pagautas įkvėpimo, per vasaros atostogas parašys disertaciją apie GSM-LX-Q.

Čia, žinoma, tuo atveju, jei neversit statyti kokio priepirčio ir neišvilksit į kokią Maljorką. Pernelyg jau dažnai moterys įkvepia mus didžiausiems žygdarbiams ir… sutrukdo juos įgyvendinti. {O.W.}

sonata, 2011-01-04 21:14:37

Nepri, prajuokinot:))) Na gražus man ir be tos disertacijos, bet labai suprantu vyriškas ambicijas. O apie priepirtį daugiabutyje tikrai verta pagalvot:)))) Ir nereik čia tų moterų per dantį traukt – su mumis blogai, be mūsų irgi nekažkas:)

Nepris, 2011-01-04 21:43:04

Oje… tai matyt kažkaip išsidavėt, kad “gražus ir taip” — čia tas pats kaip išleisti orą iš baliono. 😉

Beje, šiuo metu populiariausias “The Economist” straipsnis:


Why doing a PhD is often a waste of time
.

sonata, 2011-01-05 09:57:12

Che, jei žmogus pats norės, jokie “nuorinimai” nebus kliūtis, o jei ne – gali nors kompresorių pajungt:)